Türkiye’nin birinci yazılım lisesi açıldı

XeaeX

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı değerli bir dönüşüm yaparak bir meslek lisesini yazılım lisesine dönüştürdü. İstanbul’daki Mehmet Rıfat Evyap Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, yazılım lisesi konseptiyle eğitim ve öğretime devam edecek.

MEB ve İstanbul Sanayi Odası iş birliğiyle imzalanan “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” kapsamında Mehmet Rıfat Evyap MTAL’ın, 2021-2022 eğitim öğretim yılı prestijiyle yazılım alanında yaratacağı meslek yolu ile aranan elemanlar yetiştirmesi ve muvaffakiyet sıralamasında en üst sıralarda yer alması hedefleniyor. Yazılım lisesi konseptine uygun olarak gerekli ekipmanlar sağlandı. Eğitim takımı bu konsepte göre belirlendi. Eğitim Genel Müdürlüğü, İSO, Arçelik, IBM, Microsoft, Pearson ve Mehmet Rıfat Evyap MTAL’ın dahil olduğu bir teknik komite tarafınca oluşturuldu.

Sanayi 4.0’ın yaygınlaşmasıyla bir arada endüstrideki insan gücü gereksinimi azalırken yazılım ve robotik bilgi gereksinimi her geçen gün artıyor. Bu konunu altını çizen İSO İdare Şurası Lideri Erdal Bahçıvan şunları söylemiş oldu:

“Yazılım meslek lisesi de bu boyutta bir çalışma. Görüyoruz ki artık yüksek teknolojiye odaklanan bir endüstride, Sanayi 4.0’ların, 5.0’ların konuşulduğu bir devirde olağan, rutin meslekler kadar ileri teknoloji de her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Yazılım da emsalsiz bu mevzudaki en değerli alanlardan biri. Gençlerimizin bu bahisteki ağır ilgisini artık hepimiz görüyoruz.

Kabul etmeliyiz ki artık her şeyi üniversite ve fakülte boyutunda çözmek mümkün değil. Biz, yazılımcılığın da meslek lisesi boyutunda aranan elemanlar yetiştirmek ismine kıymetli bir fırsat havuzu olabileceğini düşünüyoruz. Bu mevzuda, İstanbul’da birinci yazılım meslek lisesi modelini bu öğretim yılında hayata geçireceğiz. Öteki okullarımızda olduğu üzere bu okulda da bir daha sanayi odamızın temsilcisi olan sanayicilerimiz, işin ortasında yer alacaklar. Yazılım meslek lisesinin ülkemizin en değerli okullarından biri olacağına ve geleceğin yazılımcılarını yetiştirmek manasında oluşacak olan bu modeldeki okulların sayısının ülkemizde önümüzdeki eğitim senelerında süratle artacağına inanıyorum.”
 
Üst