Steam oyun iade etme nasıl yapılır?

XeaeX

New member
Steam oyun iade edilir mi? Evet. Steam’de ezkaza satın aldığınız yahut beğenmediğiniz bir oyunu iade etme hakkınız var. Pekala, Steam oyun iadesi nasıl yapılır biliyor musunuz? Steam oyun iade etme adımları epeyce sıradan olsa da iade mühleti, iade kuralları üzere baş kurcalayan biroldukça ayrıntı var. Bu rehber yazıda bunlardan da bahsedeceğiz. Dilerseniz, Steam iade kaideleri neler? konusuna açıklık getirerek başlayalım.


Steam hesap pahası öğrenme yolu

3 hf. evvel eklendi
Steam oyun iade etme şartları
ℹSteam üzerinden satın aldığınız bir oyunu birkaç saat oynayıp beğenmediniz yahut ezkaza aldınız iade etmek istiyorsunuz. Yahut diğerinden aldığınız bir oyunun iadesini istiyorsunuz. Sebep ne olursa olun, Steam oyun iade etme hakkınız var. Steam, iade süresi dolmadıysa dayanak üzerinden oluşturacağınız iade talebinize istinaden para iadesi sağlıyor. Oyunu birinci satın alan kişinin hesabına ilgili meblağ iade ediliyor. Lakin Steam’de oyun iadesi için belirli kurallar var. Steam iade etme kuralları (koşulları) şöyle:

 • Oyunu satın almanızın üzerinden bir hafta geçmişse,
 • Oyunu 2 saatten çok oynamadıysanız,
 • DLC satın alma sürecinden daha sonra 14 gün geçmediyse yahut 2 saat oynamadıysanız,
 • Valve üretimi oyun içi satın alma süreci için 48 saat geçmediyse (oyun içi öğe kullanılmamış, değiştirilmemiş, aktarılmamış olmalı),
 • Ön sipariş ettiğinizde oyun çıkış tarihine kadar istediğiniz vakitte,
 • Steam cüzdandaki parayı harcamadıysanız 48 saat ortasında,
 • VAC (Valve Anti-Hile Sistemi) yasağı almadıysanız,
 • Oyun iade sistemini suistimal etmediyseniz, Steam iade alabilirsiniz.
Steam oyun iadesi nasıl yapılır
❓9 adımda Steam oyun iade etme:

 1. Steam dayanak sayfasına gidin.
 2. Steam hesabınıza giriş yapın.
 3. Satın Alımlar’a (Purchases) tıklayın.
 4. İade talep ettiğiniz satın alma sürecini bulup tıklayın.
 5. İade sebebinizi seçin.
 6. İade talebinde bulunmak istiyorum (I’d like to request a refund) ile ilerleyin.
 7. Talep formunda not kısmına kısa bir cümle yazmanız kâfi.
 8. İadenin Steam cüzdanınıza yahut kartınıza yapılmasını talep edebilirsiniz.
 9. Talebi gönder’e bastığınızda Valve’dan onay e-postası gelecek.
Peki, Steam ön sipariş iade süreci nasıl? Ön siparişinizi oyun çıkmadan dilediğiniz vakit iade edebilirsiniz. Ön sipariş oyununu çıkış tarihinden 3 ay evvelce satın aldıysanız, iadeyi ösöylemiş olduğiniz biçimde alamayabilirsiniz. Lakin bir daha de Steam cüzdanınız için kredi talep edebilirsiniz. Çıkış yapan ön siparişli oyunlarda iade talebini oyunun çıkışından itibaren 2 hafta arasında göndermeniz gerekiyor. 14 gün/2 saat kuralı ön sipariş oyunlar için de geçerli.

Steam 2 saatten çok oynanan oyunu iade etme oluyor mu? Bu soru da epey soruluyor. Oyunu iki saatten uzun müddet oynadıysanız, iade hakkınızı kaybedersiniz. Lakin, daha evvel bahsetmiş olduğumiz Steam oyun iade etme adımlarını izleyerek notlar kısmında etkileyici cümlelerle talihinizi deneyebilirsiniz.


Steam armağan oyun iade etme
👎🏻Hediye oyun iade
edilir mi? evvela bunu yanıtlayalım. Evet, Steam’de diğerinden armağan olarak gelen oyun için iade talebinde bulunabilirsiniz. Steam ikram oyun nasıl iade edilir? adım adım bakılırsalim:

 1. Steam dayanak sayfasını açın.
 2. Steam hesabınıza giriş yapın.
 3. Oyunlar, Yazılım vs. (Games, Software, etc.) seçeneğine tıklayın.
 4. Hediye edilen oyunu listeden seçin.
 5. Hediyeyi niye istemediğinizi belirtin.
 6. İade talebinde bulunmak istiyorum (I’d like to request a refund) seçeneğini seçin.
 7. “Bu ikramın asıl alıcısının iade talebinde olmasına müsaade ver” kutucuğunu işaretleyin.
Steam iade mühleti
⌛Steam’de oyun iade etme
talebinde bulundunuz ve para iadesi almayı hak kazandınız. Bir iade talebi gönderdiğinizde, Steam dayanak takımından iadenin onaylandığının bir işareti olan bir e-posta alırsınız. Asıl soru şu; Steam oyun iade kaç gün sürer, para iadesi ne vakit gelir? Ödeme usulünden bağımsız olarak, 7 iş günü arasında onaylanan iadenin hesabınızda görünmesi gerek. PayPal üzere milletlerarası bir ödeme metoduyla oyunu satın aldıysanız, para iadesi 7 günden uzun sürebilir. 7 gün daha sonra hala hesabınıza iade fiyatı yatmadıysa, direkt bankanızla irtibata geçin. Steam oyun iade etme müddeti hakkında da başınızda soru işareti kalmadığını düşünüyoruz.


Steam iade iptal etme
❌Steam’den satın aldığınız oyunu iade etmekten vazgeçtiyseniz, iade talebiniz incelenmeden süreci iptal edebilirsiniz. Steam iade iptal etme adımları hayli sıradan. Tek yapmanız gereken; Steam Dayanak üzerinden oyunu aratıp seçin ve akabinde “iade talebini iptal et” kontağına tıklayın. Steam iade talebi nasıl iptal edilir de epeyce soruluyordu, yanıtlamış olduk.


Steam iade taleplerini görme
🧐 1. Steam takviye sayfasını açın.
 2. Aşağı inin, “Steam yardım taleplerimi göster” seçeneğine tıklayın.
 3. İade talebi oluşturduğunuz oyun/oyunlar listelenecektir.
 4. Üzerine tıklayarak bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
Steam’de oyun iade etme prosedürleri bu türlü. Steam, oyunu niye geri verdiğinizle ilgilenmez; Evet, iade talep ederken bir niye belirtirsiniz lakin Steam için asıl kıymetli olan iade müddetidir. Steam iade mühleti ortasında kaldığınız sürece para iadesi isteyebilirsiniz. Ön sipariş oyunlar, oyun içi satın alımlar da dahil. Ödeme seçeneğiniz ne olursa olsun katiyetle para iadesi alırsınız. Steam oyun iade nasıl yapılır? merak ediyorsanız, gerçek yerdesiniz.
 
Üst