Petrol fiyatları

Klause

New member
*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.Petrol fiyatlarındaki ısrarlı yükselişin büyüme telaşlarını yavaşça azaltmasıyla güç payları öncülüğünde S&P500 endeksi günü %0,85 oranında primle kapattı. Büyüme paylarının de yükselişe katıldığını izledik. Öteki yandan, Asya’da, bilhassa Çin’deki yavaşlamanın daha bariz olması Kıta borsalarına baskı yapmaya devam ediyor. MSCI Asya Pasifik endeksindeki kayıp %0,5 – %1 içinde. Buna rağmen ABD vadelileri bu sabah yatay. Avrupa vadelileri ise %0,3 civarında yükselişte. BIST100 endeksinin de Avrupa vadelilerine paralel %0,3 civarında yükselişle başlamasını bekliyoruz. Dün, Çin kaynaklı emtialardaki dalgalanma daha sonrasında demir-çelik paylarındaki satışın belirginleşmesi endeksin yakın yatay dayanağını kırmasıyla sonuçlanmış ve endeks 1.420 düzeyine kadar teknik bir düşüş sergilemişti. Şu evrede önümüzdeki hafta yapılacak Fed ve TCMB toplantıları öncesinde endeksin yavaş yavaş istikrar bulmaya çalışacağını ve bugün, yaşanan düşüşlerin akabinde endeksin 1.437 direncine kadar toparlanmak isteyebileceğini düşünüyoruz. Kur, faiz ve CDS cephesinde net bir hareket gözlenmezken, endeks günü artıda kapatmayı başarabilir. Endeks, 1.410 civarındaki boşluğu ise öteki bir gün kapatmak isteyebilir.
MAKROEKONOMİ

Bütçe istikrarı, ağustos ayında 40,8 milyar TL ile bilgi setinin uzandığı 2006’dan bu yana en yüksek fazlayı verdi ve hem vergi birebir vakitte öteki gelirlerdeki artışa karşılık faiz masraflarının sürat kesmesi belirleyici oldu. Geçen sene ağustosta bütçe 28 milyar TL fazla vermişti. Faiz dışı istikrar de 54,5 milyar TL fazla verdi.

  • Vergi gelirlerinde aylık ve yıllık bazda kuvvetli bir artış görüyoruz. Hem ekonomik aktivitenin müspet seyri birebir vakitte temmuz ayında ödenmesi gereken vergi kalemlerinin bir kısmının ağustos ayına sarkması bu durumda tesirli olmuş görünüyor. Kurumlar vergisi kaynaklı olarak dolaysız vergi gelirlerinde ve faizler, hisseler ve cezalar kaynaklı öteki gelirlerde besbelli artış gözlenirken, dolaylı vergilerdeki artış daha hudutlu kalmış.
  • Harcamalar aylık olarak düşse de yıllık olarak bilhassa faiz dışı masraflar kaynaklı kuvvetli bir artış sergiledi. Faiz dışı masrafların bütün alt kalemlerinde yıllık artış görüyoruz, tasarruf tedbirlerinin tesirini hissettiğimiz kalemlerde de artış var. Faiz sarfiyatları temmuz ayında sert artmıştı, iç borç faiz ödemelerindeki sakinleme ile beraber ağustosta faiz sarfiyatlarında yıllık daha ölçülü bir artış görüyoruz. Haziran ve temmuz ayında artış sergileyen 12 aylık kümülatif açık yükselişine orta verdi ve 111,9 milyar TL’den 99,3 milyar TL’ye geriledi. Bütçe açığı/GSYH* oranı da %1,9 düzeyinden %1,7’ye geriledi. (*2021 yılı 2. çeyrek GSYH)
Emsal ülkelerle karşılaştırdığımızda bütçe istikrarı kuvvetli görünümünü sürdürüyor.

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı, TÜİK.
Bütçe açığı lehine baz etkisinin hafifçelemesi ve salgına bağlı harcamaların ve gelirlerin de seyrine bağlı olarak kümülatif açıkta artış beklemeyi sürdürüyoruz. OVP iddiasına bakılırsa de yılın geri kalanında (4 ayda); birinci 8 ayda gerçekleşen bütçe açığının, yaklaşık 5 katının üzerinde bir açık beklendiğini görüyoruz. Bu durum da ekonomik aktivitenin yılın ikinci yarısında daha ölçülü bir performans sergileyeceği öngörüsüyle uyumlu olarak gelirlerde, birinci 8 aydaki ortalamanın altında bir performansa işaret etmekte ve masraflarda ise ocak-ağustos periyodunun ortalamasından daha yüksek bir harcama gerçekleşeceğinin öngörüldüğünü göstermekte. Neticede OVP’de 2021 yılını 230 milyar TL’lik bir bütçe açığıyla sonlandırabileceğimiz öngörülüyor, ki bu da 2020 yılına nazaran %33’lük bir artışa işaret ediyor ve 2021’de bütçe açığı/GSYH oranının da %3,5 olacağı değerlendirilmekte. 2020 yılını bütçe açığı/GSYH oranında %3,4 ile sonlandırmıştık.

Kaynak: Hazine ve Maliye Bakanlığı.
Dün ABD’de eylül ayına ait New York Fed Empire State imalat sanayi endeksi takip edildi. Endeks eylül ayında yavaşça düşüş beklentilerinin tersine 34,3 düzeyine yükseldi ve ekonomik faaliyetlerin artış suratında yükselişe işaret etti. Yeni siparişler, sevkiyat ve birikmiş siparişler alt endeksleri kıymetli oranda arttı. Ayrıyeten iş gücü piyasası göstergelerinden, istihdam ve ortalama çalışma haftası endeksleri kuvvetli artış kaydetti. Buna rağmen teslimat mühletleri endeksi rekor düzeye ulaştı ve arz kısıtları ve tedarik sıkıntılarının devam ettiğini teyit etti. Öbür yandan, girdi fiyatları endeksi yavaşça geriledi lakin rekor düzeylere yakın seyrini sürdürdü ve eser satış fiyatları endeksi ise yükselişini sürdürerek rekor düzeye ulaştı.

Ayrıca ABD’de ağustos ayına ait sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı bilgileri belirtildi. Sanayi üretimi ağustos ayında beklentilerle uyumlu olarak %0,4 oranında artışla yavaşlayarak da olsa büyümesini sürdürdü. Bilhassa, ağustosta Ida Kasırgası ile ilgili ay sonlarında yapılan üretim kesintilerinin, sanayi üretimindeki artış suratının yavaşlamasına niye olduğu söylenebilir. Kasırganın; petrokimya, plastik ve petrol rafinerileri kesimlerini fabrikalarını kapatmaya zorladığı gözlenmişti. Kapasite kullanım oranı ise temmuzda salgın daha sonrası en yüksek düzey olan %76,2’ye yükselmesinin akabinde, ağustos ayında da kuvvetli talep görünümüyle uyumlu olarak yeni bir rekor düzey olan %76,4 düzeyine ulaştı.

İngiltere’de TÜFE, yıllık bazda %3,2 düzeyine yükselerek beklentileri aştı ve Mart 2012’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı. BoE, yıl sonunda enflasyonun %4’e ulaşacağını ve 2022 ve 2023 senelerında ise gerileyeceğini varsayım ediyor.

Yurt dışı tarafta bugün data takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30’da eylül ayına ait Philadelphia Fed iş dünyası endeksi verisi takip edilecek. Ayrıyeten ABD’de TSİ 15.30’da perakende satışlar verileri takip edilecek. Perakende satışlar haziranda %0,7 oranındaki artışın akabinde temmuzda iktisatların açılmasıyla hizmetler tarafına yönelen harcamaların perakende satışlara baskı yapmasının tesiriyle aylık %1,1 oranında gerilemişti. Ağustosta da perakende satışların bu görünümünün devam etmesi ve aylık bazda %0,8 oranında gerileyerek düşüşünü sürdürmesi bekleniyor.

Bunun yanında, TSİ 15.30’da ABD’de haftalık yeni işsizlik maaşı müracaatları verileri takip edilecek. İstihdam piyasası dataları Fed üyeleri tarafınca varlık alımları azaltımına ait gösterge olması bakımından yakından takip edilmekte. 4 Eylül haftasına ait yeni işsizlik maaşı müracaatları 35 bin kişilik azalışla 310 bin kişi düzeyine gerileyerek düşüşünü sürdürmüş ve bu biçimdece salgın periyodunun en düşük düzeyine gelmişti. 11 Eylül haftasına ait yeni işsizlik maaşı müracaatlarının ise 330 bin kişi düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Avrupa tarafında ise, TSİ 15’te ECB Lideri Lagarde’ın, Paris’te katılacağı aktiflikte gerçekleştireceği konuşması ve TSİ 11’de ECB İdare Kurulu Üyesi Olli Rehn’in konuşması takip edilecek.

Öbür yandan, TSİ 12’de dış talep görünümüne ait sinyaller verecek olan Euro Bölgesi’nde temmuz ayı dış ticaret bilgileri takip edilecek.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 14.30’da temmuz ayı konut fiyat endeksi açıklanacak. Haziran ayına ait konut fiyat endeksi aylık %2,74, yıllık ise %29,18 artmıştı, gerçek bazda da yükselişini sürdürmüş ve %9,91 artmıştı.

Ayrıyeten TSİ 10’da temmuz ayına ait özel dalın yurt haricinden sağladığı kredi borcu istatistikleri açıklanacak. Özel dalın uzun vadeli kredi borcu haziranda, aylık 1,51 milyar USD azalışla (finans kesimi 1,06 milyar USD azalış ve finans dışı bölüm 0,45 milyar USD azalışla) 164,5 milyar USD düzeyine gerilemişti. Uzun vadeli kredi borcundaki düşüşün büyük kısmının bankacılık kesimi kaynaklı olduğu görülüyordu. Özel dalın kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç) ise aylık 0,07 milyar USD hudutlu azalışla (finans kesimi 0,10 milyar USD azalış ve finans dışı bölüm 0,03 milyar USD artışla) 9,5 milyar USD düzeyine gerilemişti.

TCMB, DTH, rezerv ve menkul değer istatistiklerini açıklayacak.

  • Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük bilgilerden de bakıyoruz. 10 Eylül haftasında toplam DTH ölçüsü 0,09 milyar USD azalış (bireysel 0,41 milyar USD azalış ve kurumsal 0,33 milyar USD artış) kaydetti. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %55’ten %55,2 düzeyine yükseldi. TL kredilerde haftalık %0,50 artış, YP kredilerde %0,08 azalış, toplam kredilerde ise kur tesirinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,30 artış görmekteyiz.
  • TCMB Analitik Bilanço Bilgilerine nazaran 10 Eylül haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 0,9 milyar USD arttı. Bunun sonucunda toplam rezervin 120,1 milyar USD’ye yükseldiğini varsayım ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 0,1 milyar USD azaldı. Buna göre net milletlerarası rezervin 1 milyar USD artarak 28,9 milyar USD düzeyine geldiğini öngörmekteyiz. Geçen hafta yurt içi bankalarla olan swap ölçüsü ise 0,68 milyar USD artarak rezervleri artırıcı tarafta tesirde bulundu.
ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Nötr): Hollanda’da yerleşik bağlı iştiraki Ardutch B.V. tarafınca Arçelik A.Ş.’ye 82mn EUR fiyatında temettü dağıtılmasına karar verilmiştir. Bu temettü 15.09.2021 itibariyle tahsil edilmiş olup, konsolide finansal tablolar üzerinde rastgele bir tesiri bulunmamaktadır.

10 Ağustos 2021 tarihindeki Arçelik raporumuz için tıklayınız…

Bera Holding (BERA, Hudutlu Pozitif): 09.08.2021 tarihindeki açıklamada bağlı iştiraki Konya Kağıt A.Ş’nin halka arzı kapsamında 01.07.2021 tarihinde SPK ve Borsa İstanbul’a yapılan müracaatın idare konseyi tarafınca sermaye piyasalarında mevcut konjonktürel durumun bir daha kıymetlendirilmesi kararı halka arz müracaatının ileri bir tarihte yapılmasının daha uygun olacağı sonucu alındığı belirtilerek halka arz müracaatının geri çekildiği ilan edilmişti. Gelinen nokta da bağlı iştiraki Konya Kağıt A.Ş’nin hisselerinin bir kısmının halka arzına ait olarak, Sermaye Piyasası Mevzuatı mucibince sunulması gereken evraklar ile 14.09.2021 tarihinde SPK Başkanlığı ve Borsa İstanbul’a müracaatta bulunulduğu şirket tarafınca Holding’e bildirilmiştir. BERA payları dün %2,85 yükseliş kaydetmiştir.

Doğan Holding (DOHOL, Sonlu Pozitif): Doğrudan bağlı paydaşlığı Öncü GSYO A.Ş. İdare Şurası, 15.09.2021 tarihindeki sonucu ile sigortacılık alanında faaliyet göstermek üzere Doğan Trend Sigorta A.Ş.’nin 120mn TL sermaye ile kuruluşuna teşebbüs edilmesine onay vermiştir. Doğan Trend Sigorta A.Ş., gerekli yasal müsaadelerin alınmasını takiben faaliyete geçecektir. Kuruluşuna teşebbüs edilen Doğan Trend Sigorta A.Ş.’nin sigortacılık faaliyetlerini, dijital bir e-ticaret platformu üzerinden, değişen teknolojinin sağladığı tüm imkanlar da kullanılmak suretiyle, acenteleri ve iş iştirakleriyle bir arada yeni iktisat trendlerine uygun bir biçimde gerçekleştirmesi hedeflenmektedir.

Erbosan Boru (ERBOS, Nötr): Güneş Gücü Santrali yatırımı daha sonrası, Erbosan Erciyas Boru Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak ek elektrik gücü tedarikçisi Socar Güç ile kontrat yapılmış ve elektrik tüketiminin yenilenebilir kaynaklardan tedarikini belgeleyen Milletlerarası Yenilenebilir Güç Sertifikası (I-REC) alınmıştır.

Ereğli Demir Çelik (EREGL, Nötr): 2013 yılında, satış kontratından kaynaklanan ziyan talebi ile ilgili, Bor-San Isı Sistemleri Üretim ve Pazarlama A.Ş’nin açmış olduğu davaya ait, Ankara 9. Asliye Ticaret Mahkemesi Bor-San Isı Sistemleri Üretim ve Pazarlama A.Ş.’nin iflasına karar vermiş olup Kdz. Ereğli 3. Asliye Hukuk Mahkemesi davanın durdurulmasına karar vermiştir. Bir daha sonraki duruşması 09.03.2022 günü yapılacaktır.

Güçlü Enerji (ZOREN, Nötr): Ortakların yeni hisse alma haklarını kullanma mühleti ortasında kullanılmayan toplam nominal kıymeti 805.407 TL kıymetli hisselerin tamamı, Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da satılmış olup, satış süreci 14 Eylül 2021 prestijiyle tamamlanmıştır. ZOREN payları dün %1,83 düşüş kaydetmiştir.

KESİM HABERLERİ

İnşaat: Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafınca İnşaat Gereçleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin ağustos ayı sonuçları belirtildi. Buna bakılırsa; İnşaat Gereçleri Sanayi Üretim Endeksi, ağustosta evvelki aya göre 9,1 puan artarak 204,8 düzeyine yükseldi ve ölçülmeye başlandığı Aralık 2015’ten bu yana en yüksek düzeyine çıktı.

ÖBÜR ŞİRKET HABERLERİ

Adese (ADESE): Noya Çelik San. Ve Tic. A.Ş. Borsada süreç görmeyen statüdeki 7,8mn nominal dengeli hisse senetlerinin Borsada satışa mevzu edilebilmesi emeliyle Merkezi Kayıt Kuruluşu’na müracaatta bulunmuştur.

Teşebbüs Elektrik (GESAN): Şirket, 19.08.2021 tarihinde Sincan Cezaevi tarafınca düzenlenen “6800kwe Gücünde Şebekeye Bağlı Güneş Güç Santrali Konseyimi İmal İşi” ihalesine katılmış olduğu daha evvelden duyurmuştu. İlgili ihale katılaşan sonucuna istinaden mukavele imzalanmıştır. İmzalanan kontratın bedeli vergiler hariç 35,2mn TL’dir.

Ayrıyeten, Şanlıurfa OSB müteşebbis heyet başkanlığı ile “Ş.Urfa OSB (Tevsii) 3.Kısım Ek Alan (Doğu) I.Etap (60 Ha) Alanına İlişkin Yg-Ag Elektrik Şebekesi Üretim İşi” Ve “Ş.Urfa OSB (Tevsii) 3.Kısım Ek Alan (Doğu) I.Etap (60 Ha) Alanına İlişkin Yg-Ag Elektrik Şebekesi Üretim İşi” işleri kapsamında 43,6mn TL ve 8mnTL olmak üzere toplam 51,6mn TL meblağında iki kontrat imzalanmış ve yer teslimi gerçekleştirilmiştir.

İşbir Holding (ISBIR): Küme şirketlerinden İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş. hisselerinin halka arz yoluyla satılması maksadıyla (ilk halka arz) 03 Mart 2021 tarihinde SPK’ya müracaatta bulunulduğu bildirilmişti. sonrasındasında, kelam konusu müracaata ait sürecin, piyasa şartlarının halka arz için daha uygun olduğu bir periyotta gerçekleştirilmesi maksadıyla ertelenmesine karar verildiği 17 Haziran 2021 tarihinde açıklanmıştı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş. halka arz süreci kapsamında çalışmalara tekrar başlanılmıştır.

İttifak Holding (ITTFH): Noya Çelik San. Ve Tic. A.Ş. Borsada süreç görmeyen statüdeki 4,6mn nominal dengeli hisse senetlerinin Borsada satışa husus edilebilmesi hedefiyle Merkezi Kayıt Kuruluşu’na müracaatta bulunmuştur.

Katmerciler (KATMR): Şirketin 13.09.2021 tarihindeki KAP açıklamasına istinaden, hisse sahiplerinin yeni hisse alma (rüçhan) haklarının kullanmasından daha sonra kalan 3.057.761 TL nominal bedelli hisselerin 15 ve 16 Eylül 2021 tarihlerinde 2 işgünü müddet ile Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da satışa sunulması sonucunda, ilgili hisselerin tamamının satışı dün itibariyle tamamlanmıştır. KATMR payları dün %2,74 düşüş kaydetmiştir.

VBT Yazılım (VBTYZ): Enerjisa Güç A.Ş.’nin direkt iştiraki altında olan ve ilgili elektrik dağıtım bölgelerinde dağıtım faaliyeti ile iştigal eden Başşehir Elektrik Dağıtım A.Ş., İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ile “Yardım Masası Hizmet Alımı Sözleşmesi” imzalamıştır. “Yardım Masası Hizmeti Alımı Sözleşmesi” uyarınca 36 ay boyunca sürecek hizmetin toplam bedeli 7,35mn TL’dir.

Yeo Teknoloji (YEOTK): Şirket ile Ferizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü içinde dün Sakarya Ferizli’de inşaatı devam eden Organize Sanayi Bölgesi yatırımı kapsamında 1. Etap Elektrik Şebekesi Üretim İşi için 15,98mn TL meblağında yeni kontrat imzalanmıştır.


FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü yüklü ortalama fonlama maliyeti %19 düzeyinde yatay seyretti. TCMB dün 67 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama meblağı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 304 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,28 düzeylerinden başlarken, gün içerisinde %1,26-%1,32 bandında hareketin akabinde %1,30 düzeyinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün randıman eğrisi genelinde faizlerde hudutlu düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda randıman eğrisinde faizlerde kısa, orta ve uzun vadeli tarafta 5 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA DATALARI


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı
 
Üst