Panik atağın sebepleri nelerdir?

Klause

New member
Panik Atak Nedir ?

Panik atak, birdenbire ve nizamlı olarak bir panik yahut endişe hissinin tesirinde kalınan bir anksiyete bozukluğudur.

Çabucak herkes kimi vakit içinderda telaş yahut panik hissi yaşayabilir. Bu his gerilimli, gergin yahut tehlikeli durumlar sırasında verilen doğal bir reaksiyondur.

Ama panik atak bozukluğundan muzdarip bir birey için anksiyete, kaygı, korku ve gerilim hisleri hem daima olarak, tıpkı vakitte ekseriyetle bariz bir niye olmaksızın ortaya çıkar.

Panik Bozuk ise panik atak ile alakalı bir ruhsal rahatsızlıktır. Beklenmedik anlarda yinelayan panik ataklar, bu atakların gerçekleşmesi beklentisinin meydana çıkardığı bir kaygı, ve panik atak esnasında gerçekleşen semptomlardan dolayı ziyan görme ya da ölme korkusu niçiniyle hayatın doğal akışına ahenk sağlamakta zorluk çekme halinde gözlemlenir.

Panik Atağın Sebepleri Nelerdir?

Öteki birfazlaca ruhsal rahatsızlıkta olduğu üzere, panik atağın da kesin niçini tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak durumun muhtemelen hayatta yas üzere travmatik olay yahut gerilimli bir devir yahut gibisi niçinlerle ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Belirtiler:

Panik atak sırasında kişi anksiyetenin yanı sıra biroldukça fizikî ve zihinsel belirtiler ile karşılaşır. Bu belirtiler besbelli bir niye olmadan süratlice belirebilir. Panik atak birey için fazlaca korkutucu ve telaşlı bir durum olabilir

Panik atak semptomları içinde aşağıda verilen belirtiler gözlenir.

Ani tuvalet gereksinimi,

Baş dönmesi,

Ateş basması,

Baygın hissetme,

Dehşet hissi ya da ölme korkusu,

Boğulma hissi,

Genel Titreme,

Süratli kalp atışı,

Göğüs ağrısı,

Kulaklarda çınlama,

Mide bulantısı,

Kuru ağız,

Nefes darlığı,

Terleme,

Parmaklarda karıncalanma,

Üşüme,

Bedenden kopuk hissetmek.

Uyuşma yahut iğne batması hissi,

Bir panik atakta üstteki belirtilerden en az 4 tanesi birlikte gözlemlenir. Daha azının gözlendiği durumlar kısıtlı panik atak olarak isimlendirilir. Panik ataklar ortalama 5 ila 20 dakika içinde sürse de, kimi vakit bir saate kadar uzadığı durumlar gözlemlenmiştir.

Durumun şiddetine göre panik atak sıklığı değişebilir. Birtakım bireyler ayda bir kez maruz kalırken, başka bireyler haftada birkaç defa panik atak geçirebilir.

Panik atak ne kadar korkutucu olsa da sakıncalı değildir. Görülen semptomlar bireye direkt ziyan vermez. bununla birlikte bu belirtilerin birçoğu çarçabuk diğer niçinlerden kaynaklanabilir.
 
Üst