Palmira’dan yağmalanan 3 heykel konutuna geri döndü

Hasan

New member
SALİHA SULTAN

Suriye’deki Palmira antik kentinden yağmalanan üç heykel meskenine geri döndü. IŞİD’in 2015’te ele geçirdiği ve yaklaşık bir yıl uzunluğu tahrip ettiği UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan antik Palmira kentinden çalınan heykeller Suriye’nin Cenevre’deki daimi BM temsilcisi Büyükelçi Hussam al-Din Ala tarafınca teslim alındı.


Yapıtları teslim aldığını Twitter hesabından duyuran Ala, “2016’dan beri Palmira’dan çalınan ve Cenevre’de el konulan üç yapıtı Cenevre Sanat ve Tarih Müzesi’nden teslim aldım. Tarihi hazinelerimizin iadesini mümkün kılan İsviçreli dostlara teşekkür ederim” sözlerini kullandı.

As part of efforts to restitute stolen Syrian archeological artifacts, I received from Geneva Museum of Art & History three artifacts, stolen from Palmyra & confiscated in Geneva since 2016. Thank you to Swiss friends who made the restitution of our historical treasures possible. pic.twitter.com/61XiYnip7H

— Hussam Edin Aala (@AalaHussam) November 23, 2021

DEPODA BULUNMUŞTU

2016’da İsviçre’de Cenevre Limanı’nda bir depoda ele geçirilen ve Katar üzerinden kaçırıldığı belirlenen eserler, Afrodit’in başı ve iki adet kabartmadan oluşuyor. Eserler, Palmira’nın bir ticaret merkezi olduğu MÖ 2 ve 3’ncü yüzsenelera tarihlendiriliyor.


Eserler, Cenevre’de bulunduğu tarihten beri yağmanın ziyanları konusunda farkındalık yaratmak için İsviçre Sanat ve Tarih Müzesi’nde sergileniyordu.

Heykeller, Suriye’nin başlatmış olduğu iade teşebbüsünün akabinde 2020’de Birleşmiş Milletler tarafınca düzenlenen mahkemede alınan karar kararı müze yetkilileri tarafınca Suriye’ye iade edildi.


PALMİRA ANTİK KENTİ

Suriye’nin Humus kentinde bulunan Palmira antik kentininh Aramiler tarafınca M.Ö 19’ncu yüzyılda inşa edildiği ve Suriye’de bulunan en eski antik olduğu biliniyor. Bir kilometrelik sütunlu caddesiyle bilinen kent, Mayıs 2015’te IŞİD’in denetimine geçti. IŞİD, antik kentin en büyük tapınağı olan Beal ve Zafer tapınakları üzere biroldukça alanda heykelleri tahrip etti. Biroldukça eser de bu süreçte yağmalandı. 2017’da IŞİD’den geri alınan antik kente giden Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Kuruluşu’nun (UNESCO) uzman heyeti, Palmira’daki ziyanı tespit etti. Heyet, Palmira’daki büyük heykellerin, büstlerin, mezarların ve anıtların büyük bir kısmının yıkılıp, parçalandığını bildirdi. Heyet ön raporunda, IŞİD’in bölgeye döşediği fazlaca sayıda mayının hala temizlenememiş olmasından dolayı biroldukça alanda hasar tespitinin uzaktan yapıldığı belirtti.


1980 yılında Dünya Miras Listesi’ne alınan Palmira antik kentinden bulunan 18 tarihi eser UNESCO tarafınca kayıt altına alınmış durumda. Bu eserler içinde Beal Tapınakları, Beal Şhamin, Lat, Yelehmun, Tertabilon, Uzun Yol, Anfi, Agora, Duyaklisyan Askeriyesi, surlar, sütunlar, heykeller, kiliseler, Selahaddin Kalesi, hamam ve Palmira’nın kurulmasını sağlayan Ufka Pınarı yer alıyor.
 
Üst