İçişleri Bakanlığı raporu: 106 Bin 740 silah kayıp!

TaşFırın

New member
İçişleri Bakanlığı raporu: 106 Bin 740 silah kayıp! Sözcü müellifi Hürmet Öztürk, bugünkü yazısında “kayıp silahlar” tartışmalarıylarıyla ilgili 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Ankara Emniyet Müdürü olan Mahmut Karaarslan ile yaptığı görüşmeye yer verdi.

İçişleri Bakanlığı’nın 2017 Yılı Yönetim Faaliyet Raporu’nda 106 bin 740 silahın kayıp olduğunu yazıldığını belirten Öztürk, İçişleri Bakanı Yardımcısı İsmail Çataklı’nın 15 Temmuz’da kaybolan silah sayısının 24 olduğunu, bunun 16’sının Ankara Emniyeti’nden çalındığını açıklamasını hatırlattı.

Devrin Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaarslan ile görüşmesini anlatan Öztürk, “Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne zırhlı araçlarla da akın oldu. Burada 7 arkadaşımız şehit edildi, 71 arkadaşımız da yaralandı. İşte o karışıklıklar sırasında şehitlerimizin, yaralılarımızın silahları çalındı. O günlerde yaptığımız öncelikli işlerden birisi eksiğimizi, gediğimizi belirlemekti. Şehitlerimizle, yaralılarımızla uğraşırken, FETÖ’cüler, polisimize ilişkin silahları çaldı. Hangi silahımızın kaybolduğunu birinci günlerde seri numaralarıyla bir arada belirledik. Bunların bulunması için de çalıştık. Fakat, ulaşamadık” söylemiş olduğini aktardı.


“15 Temmuz darbe teşebbüsünden daha sonra, teşebbüsü önlemeye yardımcı olmak isteyen vatandaşlara polisin silah deposunun açıldığı sıkça gündeme getirildi” diyen Öztürk, Karaarsan’ın şu cevabı verdiğini söylemiş oldu:

“Darbe teşebbüsünü önlemek için silah depomuzun, depocuların gelmesini bile beklemeden açılması ve gelen arkadaşlarımıza silah verilmesi gerekiyordu. bakılırsavlilere, ‘Depocuların gelmesini beklemeyin, kapıları kırın’ dedim. vakit içinde yarışıyorduk. Gelen arkadaşlarımıza silah verildi. Lakin, depodaki silahların sivillere dağıtıldığı tezinin, gerçekle ilgisi yok. hiç bir silahımız sivillere verilmedi. bu biçimde bir şey yapılması da hatadır. Yani, depodaki silahımız kendi mensuplarımıza dağıtıldı ve bunlardan 16’sı hariç öbürleri yerlerine konuldu.”

“İÇİŞLERİ’NİN AÇIKLAMASI HAKİKAT DEĞİL”

İstanbul’da Emniyet’in envanterinde bulunan 1 adet MP5 makineli tabancanın 15 Temmuz’da kaybolduğuna ait İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasını hatırlatan Öztürk, bu mevzuyla ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilisiyle görüştüğünü ve şu karşılığı verdiğini söylemiş oldu:


“15 Temmuz’da ne polis silahı ne de askerden alınan silahlarda eksiklik yok. Sivillere de o gece polis envanterinden bir tane bile silah verilmedi. Kendimize yetecek kadar silahımız vardı. Fazla olsa da sivillere silah verilmez. O devirde İstanbul Emniyet Müdürü olan Mustafa Çalışkan’ın da, kayıp silah olmadığına ait açıklamaları olmuştu.”

Öztürk, “Yani, İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilisi, İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasının yanlışsız olmadığını söylemiş oldu. Pekala, biz gerçeği nereden öğreneceğiz? Jandarmanın kayıp 7 silahı artık kimlerin elinde?” diye sordu.
 
Üst