Günlük strateji

Klause

New member
Bugün Ne Bekliyoruz?

Asya piyasalarında bugün satıcılı bir seyir görmekteyiz. Bu sabah Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %0,66, Topix Endeksi %0,34 geriledi. Çin’de Şanghay Bileşik Endeksi %1,22 düştü. Hong Kong’da casino şirketlerinin paylarında devam eden sert satışlarla bir arada bu sabah Hang Seng Endeksi’nde kayıp %2’yi aştı. ABD pay endeksleri dün günü artıda kapatmalarının akabinde yatay bir açılışı işaret etmekte. Bugün global piyasalarda ABD haftalık işsizlik müracaatları takip edilecek. İşsizlik haklarından yararlanmak üzere müracaatta bulunan bireylerin sayısında kademeli düşüş sürmekte olup son bilgi 310 bin düzeyini işaret etmekte. Yurt ortasında bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafınca Temmuz ayı konut fiyat endeksi açıklanacak. Endeks Haziran’da yıllık bazda nominal %29,2, gerçek olarak %9,9 artış kaydetmişti. Borsa İstanbul tarafında kısa vadede dalgalı seyir devam etmektedir. BIST 100 Endeksi’nde yatay bir açılış beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Global piyasalarda hafta ortasında Avrupa endeksleri değişen oranlarda düşerek negatif görünüm ortaya koydu. Euro Stoxx 50 endeksi %1,09 oranında geriledi. EUR/USD paritesi sonlu artış ile 1,18 düzeyinin üzerinde kalmaya devam etti. Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi, Temmuz’da bundan evvelki aya göre %1,5 yükselerek %0,6’lık medyan kestirimini aştı. İngiltere’de TÜFE, Ağustos ayında yıllık %3,2 artarak Mart 2012’den bu yana en süratli yükselişini kaydetti. Piyasa beklentisi enflasyonun %2,9 artması istikametindeydi. ABD endeksleri, %0,50’yi aşan üst istikametli hareketler sonucunda olumlu görünüm sergiledi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 2,2 baz puan artarak bir daha %1,30’un üzerine çıktı. Dolar endeksi (DXY), sonlu düşüşe rağmen 92,5’in üzerinde tutunmaya çalıştı. Emtia tarafında ise ons altın %0,50’den çok düştü ve 1.790 USD’ye kadar geriledi. Brent petrol, ABD özel kesim verisinin stoklarda azalmaya işaret etmesiyle 2 Ağustos’tan bu yana birinci kere 75 USD’nin üzerini gördü. ABD’de sanayi üretimi Ağustos’ta %0,4 arttı ve %0,5’lik iddiaların altında kaldı. New York Fed imalat endeksi ise Eylül’de 34,3’e yükselerek kestirimleri aştı.

BİST100 endeksi dün, Avrupa endekslerindeki satış hareketinin tesiriyle %0,73 oranında düştü ve negatif görünüm ortaya koydu. EUR/TRY ve USD/TRY kurları hudutlu volatil hareketler ile hafta ortasında stabil kaldılar. Gram altın ise ons altındaki geri çekilmenin tesiriyle %0,50’den çok paha kaybetti ve 486 TL düzeylerinde süreç gördü. Hazine ve Maliye Bakanlığı bilgilerine bakılırsa merkezi idare bütçe istikrarı ağustos ayında 40,8mlr TL fazla verdi. bu biçimdece en az 2006’ya kadar en yüksek aylık fazla verilmiş oldu. Yurt ortasında son 24 saatte hadise sayısı 28.224 bireye yükseldi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı
 
Üst