Çinli Geely’nin satın aldığı Lotus, 4 yeni modeli piyasaya sürecek

Klause

New member
2017 yılında Çinli Geely tarafınca satın alınan Lotus, daha geniş kitlelere hitap etmek gayesiyle dört yeni modelini birden piyasaya sürecek. Bu modellerin ikisi SUV, biri coupe ve bir de spor sedan.

Termal motorlu son aracı “Emira”yı da Büyük Britanya’da tanıtan Lotus, markanın geleceği olarak gördüğü elektrikli araçlarını Çin’de lanse edecek. Şirket, Ar-Ge ve yeni model çalışmalarını yürütecek olan Lotus Technology kısmını Wuhan’a kuracak. Yaklaşık 1 milyar avro meblağında bir yatırımla görkemli bir tesisin inşa edileceği belirtildi.

Lotus, yeni kimliğiyle bir-iki kişilik küçük araç üretimi kademesini geçip geniş kitlelere dönük modeller üretme etabına ulaşmak niyetinde. Bunun birinci adımı olarak büyük bir elektrikli SUV (kod tipi 132) gelecek yıl ortasında bekleniyor. Bu iri model aşağı üst iki ton tartısında olacak. 2025 yılında ise Lotus’un (bu kere 134 kod tipi ile) biraz daha küçük yapıda ikinci bir SUV lanse edeceği kestirim ediliyor.

Bunlar haricinde 2023 yılında 4 kapılı büyük bir kupe (Tip 133) aracın, 2026’da da küçük bir spor sedanın (Tip 135) çıkışına şahit olunacak. Bu son araç, Lotus’un Büyük Britanya’daki Hetel tesisinde üretilecek. aslına bakarsan markanın son akaryakıtla çalışan aracı Emira da burada üretiliyor.
Lotus üstte kelamı edilen gelecekteki yeni modellerine ait fazla teknik detay vermiş değil. Lakin bunların ortak bir platform üzerine oturmuş olacağı ve 92 kWh (kilovatsaat) ila 120 kWh ortası bir akü ile donanmış olacakları biliniyor. Performansa gelince, en kuvvetli modellerinin kalkıştan daha sonra 3 saniyede saatte 100 kilometrelik sürate ulaşabilecekleri belirtildi.

Kaynak Çin Memleketler arası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst