Çin’in dünyaya verdiği ikram sadece artemisinin değil

Klause

New member
2022 yılı, artemisinin isimli sıtma ilacının icadının 50. yıldönümü. 50 yıl önce başta Tu Youyou olmak üzere Çinli bilim insanları artemisinin ilacını bularak, Çin’in sıtma hastalığını yok etmesine yardımcı oldu. Ayrıyeten Çin bu biçimdesine yararlı bir ilacı dünyayla paylaştı.

Uzmanların verdikleri bilgiye göre, artemisinin, sıtmanın tedavisinde hem tesirli, birebir vakitte az yan tesire sahip bir ilaç olmanın yanı sıra fiyatı uygun ve kullanması kolay. Bu niçinle artemisinin memleketler arası toplumun genel takdirini topladı. Asya’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Amerika’ya sayısız hayat bu ilaç yardımıylan kurtarıldı. 2000 yılından bu yana artemisinin, Dünya Sıhhat Örgütü tarafınca sıtmayla gayret için en önemli bir ilaç olarak belirlendi. Dünya Sıhhat Örgütü tarafınca yapılan istatistiklere bakılırsa, artemisinin milyonlarca ömrü kurtarırken, her yıl milyarca sıtma hastalığından muzdarip hastayı düzgünleştirdi.

2021 yılı sonu prestijiyle, Çin, gelişmekte olan ülkelerdeki on binlerce çalışana eğitim verdi, 30 ülkede sıtmayı tedbire merkezlerinin kurulmasına yardımcı oldu ve gelişmekte olan 72 ülkeye 28 bin sıhhat çalışanı gönderdi. Artemisinin, Çin’in dünyaya sağladığı pahalı bir ikram olarak, Çin’in gelişmekte olan ülkelerle zorlukları birlikte göğüslerken ve insanlığın sıhhat iştirakinin oluşumunu hızlandırırken gösterdiği sorumluluğu yansıttı.

Artemisinin haricinde, biroldukca Afrikalı hala şunu hatırlıyor ki; Ebola salgını Afrika ülkelerini tesiri altına alırken, birfazlaca ülke salgın bölgelerinden çekildi. Çin ise, birinci anda Afrika’ya sıhhat takımı ve elzem materyalleri gönderdi ve Afrika ülkeleriyle birlikte son ana kadar salgınla uğraş etti.

COVID-19 pandemisinin karşısında Çin, tüm dünyaya bir defa daha yardım elini uzatarak, en büyük çaplı bir insani yardım hareketini başlattı. Şu ana kadar Çin, 153 ülke ve 15 memleketler arası örgüte yüz milyarlarca adet salgınla uğraş gereci, 120’den çok ülke ve milletlerarası örgüte 2 milyar 200 milyon doz aşı sağladı. Bu, insanlığın salgınla gayrette zafer kazanmasında epey tesirli oldu.

Artemisinin olsun, aşılar olsun Çin’in tüm dünyayla birlikte zorluklarla omuz omuza gayret etmesinin kıssaları tarihe kaydedildi. Zira Çin, bütün ülkelerin yazgı iştirakinin büyük gemisinde bulunduğunu yeterli biliyor.

Kaynak Wang Juemian, CRI Haber Merkezi
Hibya Haber Ajansı
 
Üst