Çin’de 4 günde 8 milyar Kwh’lık yeşil elektrik ticareti yapıldı

Klause

New member
Çin’de yeşil elektrik ticareti için pilot çalışmalar 7 Eylül tarihinde başladı. Yeşil elektrik ticareti piyasasının açılmasıyla, 17 eyaletten 259 piyasa varlığı içinde 7 milyar 935 milyon kilovat-saat yeşil elektrik ticareti gerçekleşti. İstatistiklere göre, bu ticaretle 2 milyon 436 bin ton kömürün yakılmasının ve 6 milyon 71 bin ton karbondioksit emisyonunun önüne geçildi.

Çin Ulusal Kalkınma ve Islahat Komisyonu’ndan yetkili, şu an yeşil elektrik ticaretine katılan piyasa varlıklarının birçoklarının rüzgar ve güneş gücüyle elektrik üretimi yapan şirketler olduğunu, gelecekte hidroelektrik ve öteki yenilenebilir güç şirketlerinin de dahil edileceğini kaydetti.
Çin, 2030 yılından evvel karbondioksit emisyonunu tepeye ulaştırma ve 2060 yılından evvel karbon nötrü gerçekleştirme maksadını açıklamıştı. Merkezinde yeni gücün yer aldığı yeni tip bir elektrik sisteminin oluşturulması, elektrik sanayisinin kelam konusu gayelere ulaşılması için keşfettiği kıymetli bir yol. Lakin yeni güçle elektrik üretiminde istikrarsızlık yaşanması ve birtakım teknik sıkıntılar ortaya çıkması, elektrik sisteminin tüketim ve işletme maliyetlerinin artmasına niye oldu.

Başka yandan, şirketlerin talepleri açısından gelişmeler de kelam konusu. Son senelerda daha fazla şirket yeşil elektrik piyasasına muhtaçlık duyduğunu belirtiliyor. BMW ve BASF üzere epey uluslu şirketler, önümüzdeki 10 yıl ortasında yüzde 100 yeşil güçle üretim gerçekleştirmeyi hedefliyor. Shougang Küme üzere klasik sanayi şirketleri de, yeşil elektrikle üretime geçerek, şirketin dönüşüm sürecini hızlandırmaya çalışıyor. bir fazlaca ihracat şirketi de yeşil güçle üretimle mamüllerinin memleketler arası rekabet gücünü artırmayı arzuluyor.

Beijing Elektrik Ticareti Merkezi Genel Müdürü Shi Lianjun, yeşil elektrik ticaretine ait pilot çalışmaların, ülkede yeşil elektrik tüketiminde yeni bir model oluşturulması için bir başlangıç olarak görüldüğünü söz etti.

Yeşil elektrik ticaretine iştirak teşvik ediliyor
State Grid Corporation of China (SGCC), piyasa varlıklarına yeşil elektrik ticaretine katılmaları için kolaylık sağlanması emeliyle elektrik piyasasına yönelik e-ticaret hizmet platformu geliştirdi. Piyasa varlıkları, ilgili taşınabilir uygulamayı indirerek ticari faaliyetlere katılabiliyor. Taşınabilir uygulama, kullanıcılara ticaret sonuçları, ticaret mukavelesi, yeşil elektrik sertifikası üzere süreçlere yönelik bilgi hizmeti sunuyor.

Beijing Elektrik Ticareti Merkezi ile State Grid İsimli Kıymetlendirme Merkezi tarafınca verilen kelam konusu yeşil sertifika sistemi, blokk zincir üzere yeni teknolojiler kullanarak, yeşil elektrik üretimi, tüketimi ve ticareti başta olmak üzere tüm süreci kaydediyor. State Grid, kelam konusu yeşil sertifika sistemi için patent müracaatında da bulundu.

Kaynak Çin Milletlerarası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst