Çin: ABD yılbaşından bu yana siyasi beklentilerimize cevap vermedi

Klause

New member
Çin Dışişleri Bakanlığı, yılbaşından bu yana ikili diyaloglarda Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafına “iki liste” ve “üç kırmızı çizgi” sunulduğunu, fakat ABD’den şu ana kadar rastgele bir karşılık gelmediğini deklare etti. İsmini paylaşmak istemeyen kimi ABD’li yetkililer, basına yansıyan tabirlerinde, Çin ile kurulan temasların verimli olmadığını sav ederek, Çin tarafını ABD’ye sert tavır sergilemek ve sonuç odaklı diyalog kurmamakla suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian Beijing’de düzenlenen günlük basın toplantısında bu bahisle ilgili kimi açıklamalar yaptı. Zhao Lijian, yılbaşından bu yana iki ülkenin çeşitli kanallar üzerinden temasları koruduklarını hatırlatarak, “ABD gerek kamuya açık, gerekse kapalı durumlarda yaptığı açıklamalarda, Çin ile içten ve yapan diyalog ortasında olduğunu ileri sürdü” dedi.

Çin’in ABD ile temaslarında öteden beri rasyonel ve dikkatli olduğunu, halinin değişmediğini belirten Zhao Lijian, diyaloğu olumlu karşıladıklarını, lakin karşılıklı hürmet, iş birliği, uyum ve ikili yarar unsurları temelinde temas kurulması gerektiğini vurguladı.

“ABD, mikrofon diplomasisini takip ediyor”

Zhao Lijian, “Çin tarafı, ABD’nin diyalog öncesinde ve daha sonrasında gizlice Çin’e ziyan veren hareketlerde bulunarak Çin’i karalamasına karşı çıkıyor. ABD ‘mikrofon diplomasisini’ takip edip yaptırım tehdidinde bulunuyor, Çin’e baskı yapıp hegemonyacı pozisyonunu muhafazaya çalışıyor. Çin ABD’nin bu yaptıklarına asla ve asla müsaade veremeyecektir. ABD, hem başka ülkelerin iç işlerine karışıyor, birebir vakitte Çin’i sonuç odaklı diyalog kurmamakla suçluyor. ABD’nin bu hareketi, nitekim kabul edilemez” diye konuştu.

Çinli sözcü, “Çin tarafı, iki ülkenin devlet liderlerinin vardıkları görüş birlikleri doğrultusunda diyaloğu ilerletmeye ve ikili münasebetleri geliştirmeye devam edecek. Biz, ABD tarafının Çin ile birebir tarafta hareket etmesini ve varılan fikir birliklerine sadık kalıp Lider Biden’in taahhütlerini yerine getirmesini istiyoruz” sözlerini kullandı.

Kaynak Çin Memleketler arası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst