Atasoy Müftüoğlu İstanbul’da

Hasan

New member
Yazar Atasoy Müftüoğlu, ‘Tavır’ sivil inisiyatifinin İstanbul’da başlatmış olduğu ‘Entelektüel Tavır’ söyleşi dizisinin birinci konuğu olacak. Müftüoğlu’nun konuşmacı olacağı aktiflik bugün saat 15.00’da Üsküdar’da bulunan Abbara Kahve’de gerçekleşecek. Aktifliğin moderatörlüğünü ise Tutum genel yayın direktörü Abdussamed Yunus Çağlayan üstlenecek.

İslam fikrinin Türkiye’de İslami hareketler ve Müslüman entelektüeller içinde değerli bir temsilcisi olan Atasoy Müftüoğlu toplumsal konularda yaptığı tespitler ve Türkiye’de İslamcılık açısından yazdığı kitaplar ve yazılarla tanınıyor. ‘Entelektüel Tavır’da konuşacak olan Müftüoğlu söyleşide entelektüel serüveni, Türkiye ve dünyada gelişen toplumsal olaylar, İslamcılık ve bugün Türkiye’de entelektüel gereksinimleri üzere mevzular üzerinde duracak.


Ücretsiz gerçekleşecek aktifliğe dileyen herkes dinleyici olarak katılabilir.

TAVIR SİVİL İNİSİYATİFİ HAKKINDA

Aralarında Abdussamed Yunus Çağlayan, Enes Batman üzere isimlerin yer aldığı genç muharrir, edebiyatçı ve dergiciler tarafınca Temmuz 2022’de kurulan ‘Tavır’ sivil inisiyatifi, “Yola çıkmanın rahmetine inanarak; barıştan, emekten, insan onurundan, tabir özgürlüğünden, yenilikten ve sivillikten yana olan halimizi ilan ediyoruz” sözleriyle yola çıktı.

Türkiye’de telaffuz üretme gücünün günden güne kırıldığı, yorucu, kaotik ve saldırgan bir iklimin ortasında insanların, ideolojilerin, düşünme biçimlerinin ve hayat usullerinin bagajını taşımak istemediği vurgusu ile ‘Tavır’ alan gençler, yükselen gelir eşitsizliği, otoriter idareler ve militarist yönelimlerin verdiği telaşa karşı dünyanın nasıl bir yer olması gerektiği, Türkiye’nin sıkıntılarının nasıl çözüleceğine dair yeni reçeteler yazılmasının arayışı için birfazlaca aktiflik düzenlemeyi amaçlıyor.


Tavır, yayına başladığında yayınladığı ‘Tavrımız’ başlıklı manifestosunda “Yükselen şiddet iklimine karşı saygın ve özgün kanılara dayanan, hal almaktan korkmayan, bağımsız sivil hareketimizin kuruluşunu ilan ediyoruz. Hareketimizin, hareketlerimizin ve yayınlarımızın iyiyi destekleyecek; kötüyü devirecek bir rüzgar olmasını umuyoruz” tabirlerini kullanmıştı.
 
Üst