Yeni Bir Araştırmaya göre Tertipli Antrenman Yapmak Göğüs Kanseri Riskini Azaltıyor

Falcon

New member
Alkol tüketimi, yaş ve kilo göğüs kanseri riskini artırabilir. Sağlıklı bir ömür ile riski azaltmak mümkün. Yapılan yeni bir çalışma nizamlı antrenman yapmanın göğüs kanseri riskini azaltabileceğini buldu. Detaylar için buyurun…
👇Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-st…

British Journal of Sports Medicine’de yayınlanan araştırmanın kararına göre, yüksek seviyede fizikî aktivitenin göğüs kanseri riskini azalttığına dair kuvvetli deliller var. Göğüs kanseri alt tipleri içinde dengeli sonuçlar bulundu.


Çalışmayı yapan uzmanlar, idman ile göğüs kanseri riskini azaltmak içinde açık bir niçin-sonuç bağı olduğuna inanıyor.


Araştırmacılar 130.957 bayandan gelen bilgileri inceledi. Bunlardan 69.838’inde yayılmaya başlayan tümörler vardı, 6.667’sinde yayılmayan tümörler vardı. 54.452’sinde ise göğüs kanseri yoktu.Uzmanlar, antrenmanın kanser riskini azaltabileceğiyle ilgili evvelki delilleri güçlendirmelerine yardımcı olduğunu söylemiş oldukleri ‘mendel randomizasyonu’ ismi verilen bir genetik iddia tekniği kullandı.


Genel olarak, idman yüzde 40 daha düşük göğüs kanseri riskiyle ilişkilendirilirdi. Yüksek seviyede aktivitenin (haftada üç yahut daha fazla gün egzersiz) göğüs kanseri riskini azalttığı görüldü.


Fiziksel aktivite yapmayan şahıslarda, birtakım göğüs kanseri cinsleri için daha yüksek risk olduğu ortaya çıktı.


Daha kuvvetli fizikî aktivitenin ve daha az hareketsiz vaktin göğüs kanseri riskini azalttığına dair kuvvetli deliller bulundu.Aktif hayat stillerinin daha yaygın olarak benimsenmesi, bayanlarda en sık görülen kanserin yükünü azaltabilir.


İngiltere’de her yıl yaklaşık 55.000 bayana göğüs kanseri teşhisi konuyor.


Dr. Kotryna Temcinaite, “Her 10 dakikada bir bayana göğüs kanseri teşhisi konuyor ve hiç bir şey değişmezse, önümüzdeki 10 yıl ortasında bu sayı her sekiz dakikada bir bayana yükselecek. Bu yüzden insanların bu hastalığa yakalanmasını önlemek için hemen yeni yollar bulmamız gerekiyor.” dedi.


“Sağlıklı bir kiloyu korumak, alkol alımını sınırlamak ve mümkün olduğunca faal olmak, hastalığın gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.”


“Bu araştırma, insanları sıhhatlerini olumlu istikamette etkileyebilecek ve göğüs kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilecek küçük, sağlıklı hayat stili değişiklikleri yapmaya başlamaları için desteklememizin ne kadar hayati olduğunu ortaya koydu.”


Dünya Kanser Araştırma Fonu’nda araştırma yorumlama lideri Dr. Helen Croker, “Fiziksel aktivitenin, göğüs kanseri riskini azalttığına dair evvelki bulguları güçlendiren bu yeni araştırmayı memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.
 
Üst