Yapay olarak geliştirilen bin Çin timsahı yumurtadan çıktı

Klause

New member
Çin Ulusal Ormancılık ve Otlak Yönetimi, Çin timsahının popülasyonunun, yapay üremeyle senelerca süren muhafazanın akabinde tesirli bir biçimde arttığını duyurdu. Yangtze Timsahı olarak da bilinen Çin timsahı, Milletlerarası Tabiat ve Doğal Kaynakları Muhafaza Birliği (IUCN) tarafınca kritik derecede tehlike altında olarak sınıflandırılıyor. Çin timsahları bir vakit içinder Yangtze ve Sarı Irmak havzalarında geniş bir alana yayılmıştı, lakin iklim değişikliği ve insan faaliyetlerinin tesiri niçiniyle kuşağının tükenmesinin eşiğine gelmişti.

2003 yılında yapılan bir araştırma, timsahların sayısının 100’ün altına düştüğünü gösterince Çin, muhafaza gayesiyle 15 yabanî hayvan ve bitki ortasına Çinli timsahları da dahil etti ve doğu Anhui Eyaletinde ülkenin en büyük Çin timsahı ulusal tabiat müdafaa alanını kurdu. Merkezde, yabanî nüfusu artırmanın yanı sıra tiplerin yapay beslenmesi, yumurtlaması, yumurtadan çıkması ve kışlaması üzere konularda dayanak veriyor. Merkezde Çin timsahının yapay olarak üremesi de sağlanıyor. Bu kapsamda tabiata bırakılan 1000 Çin timsahı yumurtası kuluçka mühletini bitirmek üzere.

Kabuklarını kıran timsah yavruları, merkezde nezaret altında tutuluyor. Anhui Yangtze Timsah Ulusal Tabiat Muhafaza Alanı Müdür Yardımcısı Sun Siqing, “Şu anda, yırtıcı tabiatta yaşayan 200’den çok Çinli timsah var, yani cinslerin yok olma eğilimini durdurduk. Nüfusunu genişletiyor ve yırtıcı tabiatta çeşitleri gençleştiriyoruz. Şu anda rezervde yapay olarak yetiştirilmiş 15 binden çok Çin timsahımız var. Bu sayı, yabanî tabiata saldıklarımızı ve öteki evcil hayvanat bahçeleri ve üreme üslerindeki nüfusu içermiyor. Toplam nüfusun 20 bini aşması bekleniyor” dedi.

İşçi, timsahları boyutlarına göre besliyor


“Çin timsahlarını ne sıklıkta beslediğimiz temel olarak boyutlarına bağlı. Ekseriyetle 1,2 ila 1,3 metrelik olanları üç günde bir besliyoruz. Yem ölçüsü, timsahın yüzde 6’sına eşit olan ilgili bilimsel araştırmalara dayanıyor” diyen Anhui Yangtze Timsah Ulusal Tabiat Müdafaa Alanı’nın Hayvan İdaresi Kısmı Lideri Xia Tongsheng, Çinli timsahların dişleriyle çiğneyemediklerini, tüm yiyeceği tek kesim halinde yuttuklarını ve yediklerini sindirmek için mide suyunu kullandıklarını söylemiş oldu.

Çin timsahının tatlı su balıklarıyla beslenen bir etobur. Ayrıca salyangoz, midye, böcek ve kuş da yiyorlar. Amerika ve Afrika’daki timsahlarla karşılaştırıldığında çok uysallar, bugüne kadar insanlara yahut hayvanlara saldırdığına dair hiç bir kayıt yok.

Anhui Çin Timsah Ulusal Tabiat Müdafaa Alanı tarafınca yayınlanan en son datalara göre, şu anda 1.040 yapay olarak yetiştirilmiş Çin timsahı rezerv tarafınca yabanî tabiata bırakıldı. Serbest bırakılan sürüngenler, 279’u doğal olarak kuluçkalanan 428 yumurtayı yabanî tabiatta bıraktı.

Kaynak: Çin Milletlerarası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst