Uzmanından okula başlayan çocuklara ve velilerine teklifler

CizmeliKedi

New member
Pandemi niçiniyle bir buçuk yıl kapalı kalan okullar niçiniyle öğrenciler konutlarında uzaktan eğitim ile ders yapmak zorunda kaldı. Gün uzunluğu konutta kalan çocukların ise beslenme alışkanlıkları büyük oranda değişti. Fakat okulların açılması ile birlikte bir daha okula gitmeye başlayan öğrenciler için sağlıklı ve istikrarlı beslenmenin kıymeti de ortaya çıktı. Diyetisyen Sıla Özdemir, çocukların pandemi ve okul periyodunda nasıl beslenmeleri gerektiği hakkında bilgiler paylaştı.


“Beslenme çantası önemli”

Diyetisyen Sıla Özdemir, çocukların sağlıklı ve istikrarlı beslenmesi ile ilgili olarak şunları kaydetti; “Okul periyodu dediğimiz devir 6-12 yaş ortasını kapsıyor. bu vakitte çocukların hem ruhsal hem toplumsal açıdan tıpkı vakitte fizyolojik açıdan en süratli geliştiği devir. bununla birlikte bu vakitte hayli fazla alışkanlık kazandıkları bir periyot. Yani beslenme alışkanlığını kazanıp bunu bir ömür uzunluğu devam ettireceği periyot bu periyot. Burada 4 değerli besin kümemiz var. Bu besin kümeleri çocuklarımız için epeyce kıymetli. Bunlar; süt, et, tahıl, zerzevat ve meyve kümesi. Bunları evvel çocuklarımıza öğretmemiz ve daha sonrasında da ebeveynleri bilinçlendirmemiz gerekiyor bununla ilgili olarak. beraberinde kesinlikle kahvaltı yaptırmamız gerekiyor. En kıymetli zahmetimiz öğün atlama sorunumuz. Çocuklarda da kahvaltıyı atlama kelam konusu. ötürüsıyla çocukların kesinlikle kahvaltı yapması gerekiyor. tıpkı vakitte de öğün atlanmaması gerektiğinin ehemmiyetle altını çizmemiz gerekiyor.”

Çocukların okulda çıkan yemekleri kesinlikle yemeleri gerektiğini belirten Sıla Özdemir; “Çocuklar bu vakitte kâfi ve sağlıklı beslenmediği vakit büyüme ve gelişme gerilikleri, uzunluk kısalığı, kilo manasında da kilosunun olağanın epey üstünde yahut fazlaca altında üzere durumları olabiliyor. bu vakitte çocuklar fazlaca sık hastalıklara yakalanabiliyorlar ve bu hastalıkları fazlaca ağır geçirebiliyorlar. Bu niçinle sağlıklı ve istikrarlı beslenmeleri hem okul muvaffakiyetleri açısından birebir vakitte performansları açısından pek değerli. Çocukların beslenmenin yanı sıra günde 1-1,5 litrede su içmeleri öteki değerli bir mevzu. beraberinde çocukların okulda okul yemekleri yemeleri gerekiyor. Kızartmalar ve paketli eserlerden uzak durmaları gereken bir diğer değerli bahis. Çocuklarımız okulda yemek yiyemedilerse, yemekten hoşlanmadılarsa ya da okulda yemek çıkmıyorsa bir beslenme çantası hazırlanabilir. Bu çantaya da protein olarak varlıklı olan peynir, yumurta, badem, ceviz, fındık üzere yağlı tohumlar konulabilir. bir daha süt, ayran üzere protein pahaları yüksek içecekler beslenme çantasına konulabilir. Çocuklar ekseriyetle zerzevat yemeklerini sevmezler. Zerzevat yemeklerini çocuklarına sevdirme konusunda pişirme ve sunum noktasında dikkat etmelerini rica ediyoruz.” dedi.


“Fastfood alışkanlığı ilerleyen yaşlarda tehlikeli oluyor”

Diyetisyen Özdemir, hamburger, pizza üzere fastfoofd yiyecekler yiyen çocuklar için ilerleyen yaşlarda önemli sıhhat meseleleri yaşayabileceklerine dikkat çekerek, “Çocukların fastfood yiyeceklere yönelmesi ilerleyen yaşlarda biroldukca hastalığa yakalanmalarına sebep olabilir. ötürüsıyla çocuklara sağlıklı beslenmeyi öğretip, yavaş yavaş tadımlar yaptırarak sağlıklı yemekleri yedirmeye çalışmalıyız. Bir yemeği yada sebzeyi sevebilmek için en az 10 kere denemek gerekiyor. Yani çocuklara ebeveynler bir yemeği 10 defa denetmeden sevip sevmediğine karar vermesinler. Ufak ufakta olsa bir çatalla da olsa kesinlikle zerzevat yemeği tüketmeleri gerekiyor. Ayrıyeten antrenmanda bu vakitte epeyce kıymetli. Nasıl beslenme alışkanlık haline gelip kazanılabiliyorsa idman ortasında tıpkı şeyi söyleyebiliriz. Çocukları beden yapılarına göre yada sevdikleri bir spor koluna yönlendirmek hem pandemi devrinde aldığı kiloları vermesinde ve devam eden hayatlarında fazlaca kıymetli. Çocukların yaşı ne olursa olsun yetişkinlerle birebir besinlere muhtaçlık duyduğunu lütfen unutmayın. Yalnızca çocukların porsiyonları biraz daha azdır.” diye konuştu.


“Bazı belirtiler sıhhatsiz ve istikrarsız beslenmeyi gösterir”

Diyetisyen Sıla Özdemir, “Çocukların istikrarsız beslenmelerini gösteren belirtilerden en değerlisi derslerde yaşadıkları halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu yahut üşüme üzere sorunlar gösterilebilir.” diye konuştu.

Özdemir ayrıyeten çocukların abur cubur isteklerini ise haftada 1 gün ve 1 çeşit yenmesine müsaade verilmesi gerektiğini belirterek şunları söylemiş oldu: “Danışanlarımıza şayet çocuklarının yediği abur cuburu kesmek isterlerse yalnızca bir gün ve en çok sevdiği yiyeceği tüketmesine müsaade verilebilir. Öteki günlerde çocukların sağlıklı beslenmesine devem edilmesini bununda ödül verdiğinizi söyleyebilirsiniz.”
 
Üst