“Ukrayna’da krizi kim istismar ediyor?”

Klause

New member
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO ortasında kimi ülkelerin Ukrayna’da silahlı ihtilafın devam etmesini istediğini söylemiş oldu. CRI Türk’e konuşan Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe’ye göre, krizin uzamasını arzulayan ülkelerin başını Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere çekiyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna merkezli gelişmelere dair değerli açıklamalarda bulundu. İstanbul’da düzenlenen müzakerelerin akabinde krizin uzayacağını düşünmediklerini söyleyen Çavuşoğlu, buna rağmen çatışmaların devam etmesini isteyen ülkelerin olduğunu aktardı. Çavuşoğlu “NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’ndan daha sonra kanaat oluştu. NATO’ya bağlı ülkeler ortasında savaş etsin dileğinde olanlar var.” dedi. Kimi ülkelerin krizin devam etmesi ile Rusya’nın zayıflayacağı beklentisi ortasında olduğunu lisana getiren Çavuşoğlu, Ankara’nın Ukrayna’yı rekabet alanı olarak görmediğini anımsattı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun değerlendirmelerini CRI Türk için yorumlayan Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe, Rusya-Ukrayna içindeki silahlı ihtilafı ABD ve İngiltere’nin istismar ettiğini söylemiş oldu. Kıta Avrupa’sının krizin başından bu yana tansiyonun tırmandırılmasına karşı olduğunu ve inşa edilen refah ile istikrarı kaybetmek istemediğinin altını çizen Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe, AB’nin ilan ettiği ‘Stratejik Pusula’yı gündeme getirdi. Doç. Dr. Gökçe “ABD ve İngiltere başta olmak üzere dayatmacı NATO siyasetlerinden kopmak için kendi güvenliklerini sağlamak ismine bu biçimde bir teşebbüste bulundular.” diye konuştu.

SİLAH VE GÜÇ GÖLGESİNDE JEOPOLİTİK OYUN

Kıta Avrupası’nın bilakis ABD ile İngiltere’nin silah ve güç satışlarından beslendiğinin altını çizen Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe, şunları kaydetti:

“ABD, bugün Ukrayna’ya silah satıyor. Misal biçimde ABD, ‘Rus tehdidi’ göstererek Doğu Avrupa ülkelerine silah satmakta. tıpkı vakitte Avrupa’nın Rusya’dan almakta olduğu gaz Kuzey Akım-2’de görüleceği üzere külfete girdi. Washington idaresi, Rus gazı yerine Avrupa’ya LNG (sıkıştırılmış gaz) satmaya çalışıyor fakat bu pek maliyetli. Kıta Avrupası ülkeleri bu yüksek maliyeti niye karşılasın ya da nasıl endüstrilerini sürdürüp geliştirsin? Stratejik boyutta ise ABD, Rusya’nın dikkatini ve gücünü bu bölgeye ağırlaştırarak Asya-Pasifik’te Çin ile tek başına kalma stratejisini geliştirebiliyor. Biden iktidara geldiği vakit askeri taraftan Rusya, iktisadi taraftan ise Çin ile gayrette edeceğini söylemişti. Washington bu stratejisini adım adım uygulamak istiyor.”

ABD’NİN MAKSATLARI ORTASINDA TÜRKİYE DE BULUNUYOR

Washington idaresi, Ukrayna krizi özelinde Rusya ile hesaplaşmaya ve onu izole etmeye çalışsa da Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe’ye göre, gayeler içinde Türkiye ile Çin de yer alıyor. Çin’in idaresinin 2013 yılında ilan ettiği Jenerasyon ve Yol İnisiyatifi’nde Yunanistan’ın Pire Limanı özelinde kritik olduğunu ve Amerika’nın bu teşebbüsü baltalamak istediğini savunan Doç. Dr. Gökçe, Türkiye’nin niye amaç alındığını ise şöyleki deklare etti:

“ABD, Türkiye’nin siyasetlerinden, duruşundan rahatsız olduğunu gizlemiyor. Bunu Rand raporunda daha evvel de 15 Temmuz’da gördük. Rusya ve Asya’ya yönelmesi durumunda bu üsler Türkiye’ye karşı da kullanılabilir.”

UKRAYNA’NIN GÜVENLİK GARANTİSİ TALEBİ niye REDDEDİLDİ?

Beyaz Saray idaresinin krizden beslenmesi kadar Kiev’in güvenlik talepleri de Ankara tarafınca yakından takip ediliyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul müzakerelerinde lisana getirilen güvenlik garantörlüğünün iştirakçi hiç bir ülke tarafınca makul bulunmadığını lisana getirdi.

Ukrayna’nın “Bir ülkeye müdahale edilmesi halinde tüm ülkelerin harekete geçmesini” öngoren NATO’nun 5. hususuna emsal garantiler talep ettiğini vurgulayan Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe “Ukrayna’nın açıklamasında NATO üyesi kuvvetli ülkeler sıralanıyor. Bunun gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Ukrayna’ya niye ve hangi durumlar da yardım edileceği sorusu değerli. Garantörlük kaidelerinin içeriğinin doldurulması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Rusya’nın devam eden harekâtının nasıl sonuçlanacağı konusunda öngörülerde de bulunan Doç. Dr. Gökçe “Rusya’nın siyasi maksadı Zelenskiy’i düşürmekti fakat bu Batı’dan gelen dayanak niçiniyle mümkün olmadı. Moskova idaresi askeri manadaki gayesini yani Donbass’ı denetim etme ve Azak Denizi etrafındaki Mariupol üzere yerleri ele geçirmeyi başardı. “ diye ekledi.

Kaynak: Çin Memleketler arası Radyosu- Gökhun Göçmen
Hibya Haber Ajansı
 
Üst