Şampiyon Sörfçüye Liverpool’un Yaz Kampında Ders Verdiren Jürgen Klopp Futbola Bakış Açınızı Değiştirecek

Falcon

New member
İster sevin ister sevmeyin, Liverpool son yılların en harika futbolunu oynayan kadroların başında yer alıyor. Mazisi başarılarla dolu olan Liverpool bundan 5 sene evvel Avrupa’nın en yeterli 5 ekibi içinde yer almıyordu lakin şimdilerde daima tepeye oynuyor. Liverpool’u eski günlerine ve hatta daha uygun düzeye çıkarmasına vesile olan isim ise Jürgen Klopp. Onun başarısı yalnızca verdiği taktiklerden kaynaklanmıyor. O beraberinde süper bir akıl hocası. Hayata bakış açısıyla futbolcularının ne istediğini fazlaca âlâ anlıyor ve onlara saha ortasında ve saha haricinde yardımcı oluyor.

Jürgen Klopp’un kadrosunu üst düzeye çıkartmak için yaptıklarına bir arada bakalım.


Jürgen Klopp, Borussia Dortmund’dan Liverpool’a geçtiği vakit taraftarlar ondan epey şey bekliyordu. Teknik yöneticilik o kadar güç bir denklem ki, en uygun hocalar bile kimi vakit başarılı olamaz.


Taraftara verdiği muvaffakiyet kelamı için yalnızca saha içerisinde futbolcularla çalışmadı Alman hoca. Aşçısından, otobüs sürücüsüne kadar herkesi bu kulübün bir kesimi olduğunu hissettirdi.


Bunu yalnızca motivasyonla yapmadı, bilimi de kullandı. Taç uzmanı Gronnemark’ı da teknik takıma dahil etti.


Daha evvel Bayern Münih’in beslenme uzmanı olan Mona Nemmer’i futbolcuların beslenme alışkanlığını değiştirmek için misyona getirdi.


Antrenörlerini her duran top, her açı için başka farklı çalıştırmaya başladı. Duran topların kıymetini fazlaca düzgün biliyor. Dünyanın en düzgün ekiplerinden birisi her hafta saatlerce duran top çalışıyor Klopp yardımıyla.


Yüksek dalgalarda sörf yapan kişinin görüntüsü internette karşınıza çıkmıştır. Dünyanın en yüksek dalgalarında ömrünü tehlikeye atan kişinin Liverpool ile ne alakası mı diyebilirsiniz.


Bu kişi Sebastian Steudtner. Virgil van Dijk dev dalgaların içinde dans eden kişinin görüntülerine otobüs seyahatlerinde görüyor.


Jürgen Klopp, sörfte rakipsiz olan Sebastian Steudtner’ı yaz kampına davet ediyor.


Virgil van Dijk, Sebastian Steudtner ile geçirdiği yarım saati şöyleki anlatıyor:Onunla tanıştık baskıyla gayret etmek için dedikleri fazlaca ilgimi çekti. Küçük bir yanılgı yaparsanız ömrünüz bitebilir dedi.

daha sonra havuza gittik ve nefes teknikleri çalıştık.

Suyun altında elimizden geldiğince kalmaya çalıştık. Hiç unutmam 30 saniye kadar kaldım ve bana uzun geldi. daha sonra benimle konuştu ve tekrar denedik.

Değişimi hemen gördük. Birtakım futbolcular 2, 2 buçuk, 3 dakika kaldılar. Çok şaşırmıştım. İnanamadım.


Jürgen Klopp’un şampiyon sörfçüyü kampa getirişini ve atletlere yaptığı tesirden bahsediyor:


Canını daima tehlikeye atıyor. Gördüğü en yüksek dalgada sörf yaparsa daha da yükseğini arıyor. Koca bir yıl, tahminen yıllarce bekliyor. Sanırım aramızdaki benzerlikler onda da var.

Suyun altında birinci defa kaldıklarında zorlanan futbolculara zihni nasıl yatıştıracaklarını, keyifli niyetlerle suda daha uzun müddet kalabileceklerini anlattı.

Birtakım futbolcular 3 dakikanın üzerinde durdu. Yalnızca yarım saatlik dersle. Bu, sandığınızdan daha fazlasını yapabilirsiniz demek.


Baskıyla başa çıkmak için dalgalara karşı meydan okuyan bir sörfçüyü kampa davet edip futbolcularını zihinlerini rahatlatmaları için ders verdiren bir hocayla karşı karşıyayız.


Alandaki futbolcular birer insan ve yetenek her şey değil. yıllardır Virgil van Dijk’ın ne kadar sakin olduğuna bakıp şaşırıyoruz. Saha içerisinde zihnini daima keyifli niyetlerle doldurmasının niçini ise kusursuz teknik yönetici Jürgen Klopp.


Senin ekibini izlemek büyük bir zevk Klopp!


Sebastian Steudtner’ı buradan izleyebilirsiniz!
 
Üst