Robocop gerçek mi oluyor? Silahlı Polis robotları gündemde

XeaeX

New member
Robotik teknolojiler birinci devirlerinde insan hayatını kolaylaştırmak için ortaya çıksa da artık tehlikeyi bertaraf etmek için silah kullanabilir duruma geldi. Robotik teknolojilerde silah kullanmasını daha hayli insansız hava araçları, deniz araçları yahut tank üzere askeri ögelerde görüyorduk. Artık silahlı robotlar kent içine de inecek.

Robotlar silahlanıyor mu?

San Fransisco
polis teşkilatı, kent idaresine sunduğu onay taslağında silahlı robotları faal bir biçimde kullanmayı talep etti. Halkın yahut bir memurun hayatının kelam konusu olduğu durumlarda bu silahlı robotlar şüpheliyi öldürme yetkisine sahip olacaktı. bu biçimdece teşkilat genelinde daha fazla memur silahlandırma yerine robotlara misyon verilecekti.

Gelişen bu durum büyük bir tartışmayı da birlikteinde getirdi. bir fazlaca STK ve tertip, hatta kent idaresinin kendi içerisinde yetkililer bu taslağa karşı çıktı. daha sonrasında silah kullanması tarifi taslaktan çıkarıldı ve standart devriye misyonuna dönüldü. Taslağın 29 Kasım tarihinde onaya sunulması bekleniyor.

San Fransisco Polis teşkilati geçmişte çok güç kullanması niçiniyle sayısız tazminat davasına bahis olmuştu. Bu bakımdan silahlı robot teklifi büyük reaksiyon gördü. bir daha de kolluk teşkilatlarının yavaş yavaş silahlı robot polislere sıcak bakmaya başladığı anlaşılıyor. Bugün Çin üzere bir fazlaca ülkede robotlar kent devriyesi atıyor ve taser üzere aygıtlarla suçluları etkisiz hale getirebiliyor lakin görünen o ki insanoğlu daha da şiddetlisini istiyor.
 
Üst