Ressam Komet hayatını kaybetti

Hasan

New member
Komet ismiyle bilinen ressam ve şair Gürkan Coşkun, 81 yaşında hayatını kaybetti. “Kuyruklu yıldız” manasına da gelen “Komet” ismini kullanan sanatçı, Mehmet Güleryüz’ün Güldüğüme Bakma isimli ırmak söyleşisinde belirttiğine bakılırsa, ismini, “Bill Haley & His Comets” kümesinden esinlenerek aldı.

İlk standını 1974’te Fransa’nın Rouen kentinde açan sanatçı, 1974’ten itibaren de Salon de Mai (Mayıs Salonu) stantlarına nizamlı olarak katıldı. Paris’te bulunduğu sırada Rönesans öncesi İtalyan sanatını, Pompei fotoğraflarını ve İtalyan Primitifleri’ni inceleyen sanatçı, bilinçaltının gizemli dünyası üzerine şurası lakin gerçeklikle bağını koparmayan eserler vermeye başladı.


hayatını İstanbul ve Paris’te sürdüren ressam, Türkiye’de on beş, Paris’te dokuz, Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel’de ise birer şahsi stant açtı. Komet ayrıyeten, birfazlaca milletlerarası standa katıldı. Yapıtları, Lozan Canton Müzesi, Viyana Çağdaş Sanatlar Müzesi, Kopenhag Grafik Sanatlar Müzesi, Paris Çağdaş Sanatlar Müzesi ve İstanbul Çağdaş üzere müzelerde yer alıyor.
 
Üst