ODTÜ Rektörlüğü, yansılara rağmen mezuniyet merasimi yapmama sonucu aldı

TaşFırın

New member
ODTÜ Rektörlüğü, yansılara rağmen mezuniyet merasimi yapmama sonucu aldı ODTÜ Rektörlüğü, öğrenciler ve akademisyenlerden gelen taleplere rağmen her yıl klâsik olarak İhtilal Stadyumu’nda gerçekleştirilen ve mezun olan öğrencilerin çeşitli pankartlar ile katıldığı mezuniyet merasimini “vakaların arttığı” nedeni öne sürülerek yapmama sonucu aldı. Kısımların, kendi imkanları ile küçük merasimler yapılabileceği belirtildi.


Olağanlaşma sürecine girilmesi ile birlikte öğrenciler ve akademisyenler, merasimin bir daha İhtilal Stadyumu’nda yapılması davetiyle hareket yapmış ve toplumsal medyada çalışma gerçekleştirmişti.

Rektörlük, davetlerin akabinde 2 Eylül’de, mezun olan öğrencilere merasime ait bir mesaj gönderdi. “Vakaların arttığı” kaydedilen mesajda, “Diploma merasimi yapılması durumu fazlaca boyutlu riskler taşımaktadır. Kişi sayısında kısıtlamalar yapılsa bile merasim düzenlenmesinin mevcut kurallarda mümkün olmadığı durumu katılık kazanmıştır” denildi.

Ayrıyeten mesajda, “geçen senelerda düzenlenen merasimlerde kimi istenmeyen ve üniversiteye yakışmayan gelişmelerin yaşandığı” savunularak hem rektörlüğe birebir vakitte iktidara yönelik reaksiyonlara üstü kapalı gönderme yapılması dikkat çekti.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine bakılırsa, ODTÜ Atatürkçü Fikir Topluluğu Lideri Banu Poyraz, “Pandeminin mazeret edilmesiyle geleneklerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor” dedi.
 
Üst