‘Müzikteki kilidin anahtarı desibel ayarı’

Hasan

New member
Bu yaz Datça ve Çeşme’de konser vermeyeceğim, bu ses kirliliğinde konser verilemez” dedi.

SALİHA SULTAN


Mayıs 2020’den beri süren ‘gece 12.00’dan daha sonra müzik yasağı’na reaksiyonlar devam ederken, piyanist Fazıl Say hususa farklı bir bakış açısı getiren bir açıklama yayınladı. Instagram hesabından bir açıklama yayınlayan sanatçı, ‘müzik yasağı’ nitelemesinin yanlış olduğu görüşünü paylaşarak, sorunun ‘desibel’ boyutunda ele alınmasını önerdi. Say, ‘Müzik yasağı gece 12’dan daha sonra konusu’ başlıklı açıklamasında şu sözleri kullandı: “Bence aslında kaygı, tatil beldelerinde yüksek desibel müzik çalan yerler, tüm kenti inletip, sağır edici mertebede ses kirliliğiyle öteki her insanın yaşamını-dinlencesini-tatilini yaşanmaz kılanlar. Onlar hem sessizliği hem öteki her şeyi engelliyorlar. Bunun önüne geçilmeli. ‘Müzik yasağı’ fazlaca yanlış bir tabir yalnızca.” Olağanda konserlerin gece 12.00’dan daha sonra gerçekleşmediğini hatırlatan sanatçı, “Dj -club faaliyetleri de, kente uzak yerlerde, plajlarda vs. olur. Hallolur o da” sözlerini kullandı. Say, bilhassa tatil beldelerinde gece yaşanan yüksek sesli müzik sıkıntısına dair kanılarını şöyleki aktardı: “Bakın, Datça’da dışardan farklı yerlerden gelen yüksek sesler yüzünden Datça açık hava sahnesinde geçen yaz tiyatrolar oynanamadı, ben konserimi durdurdum, içerde 1 konserin değil 3 konserin (!) eşit sesi karışıyordu çünkü… Bunun ismi gürültü!”


‘BU SES KİRLİLİĞİNDE KONSER VEREMEM’

Alaçatı üzere tatil bölgelerinde yüksek sesli müziğin etrafta yaşayan insanların hayatını olumsuz etkilediğini vurgulayan Say, “Uyuman, kitap okuman, hatta konutta müzik dinlemen bile imkansız. Yazık günah insanlara. Bu hale yerler getirdi” dedi. Say, hususun müzik değil desibel olduğuna dikkati çekerek, görüşlerini “Ve kimseyi rahatsız etmeyen bir kulüp, yalıtımını yaptıysa dışarı ses kaçırmıyorsa, başımızın üstünde, isterse 24 saat müzik yapsın” biçiminde tamamladı. Say ayrıyeten belirttiği sebepler yüzünden bu yaz Datça ve Çeşme’de konser vermeyeceğini açıklayarak “Geçen sene benim de, konseri dinlemeye gelen her insanın de morali fazlaca bozuldu. Benim konserlerim 21.00’da başlıyor ve 2 saat. Çok net, bu ses kirliliğinde konser verilemez” dedi. Sanatkarın paylaşımına toplumsal medyada birfazlaca kişi dayanak verdi. Biroldukca hayranı birtakım yerlerde insanlarda duyma hasarı oluşturacak biçimde yüksek ses olduğunu söylerken, Antalya üzere tatil bölgelerinde yaşayan birfazlaca insan da yüksek sesli müzik niçiniyle meskenlerinde ses geçirmeyen kulaklık kullanmak zorunda kaldıklarını kaydetti. Birfazlaca kişi de cümbüş yerlerindeki müziğin yüksek ses niçiniyle ‘müzik kirliliği’ne dönüşmesinden şikayet etti.


HÜKÜMET ‘TEKNİK TEKLİF BEKLİYORUZ’ DEMİŞTİ

Türkiye’de gece 12.00’dan daha sonra müzik yasağı, Kovid önlemleri kapsamında 2020’nin Mayıs ayında yayımlanan genelge uygulanmaya başlandı. Nisan 2022’de HES kodu ve açık alanda maske zaruriliği üzere önlemlerin kaldırılmasına karşın süren müzik yasağına ait ise bir açıklama yapılmadı. Sanat dünyasından yükselen şiddetli reaksiyonların akabinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında müzik yasağına ait “Pandeminin sonu üzere gözüküyor. Sıhhat, Kültür ve Turizm, İçişleri Bakanlığı ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ortak çalışma yapıyoruz. Çalışmanın kararınu kamuoyu ile paylaşacağız. Ses, desibel nasıl olacak? Teknik gruplarımız çalışıyor bize bir teklif getirecekler. Bu öneriyi değerlendireceğiz” sözlerini kullandı. Fakat hususa ait bir adım çabucak hemen atılmadı.
 
Üst