Memleketler arası Futbol Federasyonları Birliği FIFA’nın Futbolda Değiştirmeyi Planladığı Şok Eden 5 Kural

Falcon

New member
İspanyol spor gazetesi Mundo Deportivo, FIFA’nın futbolda yeni kurallar üzerinde bir çalışma yaptığını duyurdu. Genç gruplarda uygulanmaya başlayan 5 kural tüm dünyada insanları şok etti.İspanyol spor gazetesi Mundo Deportivo, tüm dünyayının hiç beklemediği bir hazırlığın yapıldığını duyurdu: Milletlerarası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) futbolda yeni kurallar üzerine çalışmalara başladı.


Futbolun Geleceği Kupası isimli turnuvada denenen kuralların olumlu sonuçlanması halinde bu kurallar dünya çapında geçerli hale getirilecek.


Oyunu kökten değiştirebilecek, yapılması planan değişiklikler ise şu biçimde:


Maçlar 30’ar dakikalık 2 devreden oluşacakFIFA’nın yapmayı planladığı en dikkat çeken değişiklik 45 dakikalık devreleri 30’ar dakikaya düşürülmesi. Z Jenerasyonu’nun uzun maçlar izlemek istememesi niçiniyle son devirde dillendirilen maçları kısaltma fikrinin, 30’ar dakikalık 2 devreyle 60 dakika olarak hayata geçirilmesi planlanıyor.


Topla birlikte mühlet de duracak


Maçlar 30’ardan 2 devre yapılırken, basketbol ve futsal üzere sporlarda da uygulanan ve topun durması durumunda müddetin de durması bu planlar içinde. tıpkı vakitte oyunun daha hızlanması planlanıyor.


Sınırsız oyuncu değişikliğine gidiliyor


Pandemi ile birlikte 3’ten 5’e çıkarılan oyuncu değişikliğinin basketboldaki üzere sınırsız hale getirilmesi planlanıyor.


Taç atışı ayakla olacak


Futbolda oyuncuların topu elle oyuna soktuğu taç atışlarının da artık ayakla olması yapılan planlar içinde. bu biçimdece taçların da daha tehlikeli durumlar yaratmak için kullanılabileceği ve rakiplerin de topu taca atmaktan çekinebileceği belirtiliyor.


Sarı kartta müddet cezası değişecek


Planlanan bir öbür değişiklik ise sarı kart bakılırsan oyuncunun 5 dakika oyun haricinde kaldıktan daha sonra oyuna geri dönmesi formunda.


Genç kadro kategorilerinde bu değişiklikler uygulanmaya başlandı. FIFA’nın ise ortadan epey vakit geçmeden hepsini hayata geçirmek istediği tez ediliyor.


Siz ne diyorsunuz bu işe?
 
Üst