Meditasyon yapmanın 5 yararı

CizmeliKedi

New member
Meditasyon, Latince ”meditatio” sözünden türemiştir ve derin düşünme manasına gelmektedir. Bireyin iç huzur, sükunet ve değişik şuur halleri elde etmesini sağlarken öz varlığına ulaşmasını, zihnini denetleme teknikleri ve tecrübeleri olarak tanımlanır. Bir inanç çeşidi yahut ritüel değildir; vücut, ruh ve zihni şifalandırma, kendini dinleme tekniğidir. Ekseriyetle sessiz, sakin bir ortamda; şuur bulanık durumda yapıldığı düşünülse de hareketli ve şuur büsbütün açık durumdayken yapılan meditasyon çeşitleri de vardır. Meditasyonda emel; varlığı hissetmek, zihne odaklanmak ve zihni anlamak, kararında ise iç huzura ve dinginliğe ulaşmaktır.

1) Gerilimi azaltıyor

Dünyanın bütün yükü sırtındaymış üzere hissediyorsanız, meditasyon gerilim ve tasayı azaltmada tesirli bir prosedürdür. bununla birlikte meditasyon yapmak, anksiyete ve depresyon ile bağlı olan kısmını da uyarır. özetlemek gerekirsesı gerilimden kurtulmak istiyorsanız, meditasyonu deneyebilirsiniz.


2) Öz farkındalığı geliştiriyor

Bazı meditasyonlar, kendinizi epey daha âlâ bir biçimde tanımanızda ve anlamınıza yardımcı olabilir. Bir araştırma kararı, göğüs kanseriyle gayret eden ve meditasyon içeren tai chi programına katılan 21 bayan ile yapılan seanslarda öteki hastalara göre öz saygılarında daha fazla artış görüldüğü tespit edildi. 40 yetişkin bayan ve erkek ile yapılan bir öteki araştırma ise farkındalık meditasyonu programı kararında yalnızlık hissinde azalma deneyimlendiği kararınu ortaya koydu. bu çalışmalar kararında, meditasyonun benlik imajını ve benlik kıymetini geliştirdiğini göstermiştir.

3) Bağımlılıklarla çabada yardım ediyor

Meditasyonun en hoş tesirlerinden biri de insanların bağımlılıktan kurtulmalarını desteklemesine yönelik olmasıdır. Alkol ve sigara üzere bağımlılıkların üstesinden gelmek için dünyada milyonlarca insan meditasyon yapıyor. Meditasyon aracılığa, zihinsel disiplin, öz farkındalık, öz denetim üzere özellikler gelişiyor bu da bağımlılıkları bırakılabilmek için büyük bir adım atmaya teşvik ediyor.


4) Kaliteli bir uyku uyumanızı destekliyor

henüz hepimiz hayatımızın bir periyodunda kesinlikle uyku sorunları ile karşı karşıya gelebiliyoruz. Meditasyon bilhassa, vücudunuzu dinginleştirdiği ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu için fazlaca daha derin ve derin bir uyku çekmenize dayanak oluyor. bu biçimdece tam uykuya yatmadan evvel zihninizde tartı yapan binlerce kanıya karşı denetim geliştirebiliyor ve huzurlu hissedebiliyorsunuz.


5) Hafızayı güçlendiriyor

Berrak fikirler ve dikkati toplayabilme zihnimizi genç tutmaktadır. Hafızanızı güçlendirmek ve unutkanlığınızdan kurtulmak istiyorsanız, meditasyon bu hususta da yarar sağlar. Bir şeyleri ezberleme, yeni ayrıntıları hafızada saklama ve pekiştirme üzere yeteneklerinizi meditasyon yardımıyla daha da güçlendirebilirsiniz.
 
Üst