Kurban Bayramı’nda omurga sıhhatini korumak için teklifler

CizmeliKedi

New member
Koronavirüs devrinde kısıtlamalar kalksa da bu sene Kurban Bayramı’nda bir daha önlemleri elden bırakmamalıyız. Yaklaşan Kurban Bayramı’nda kurban keserken omurga sıhhatimiz için de duruşumuza dikkat etmemiz gerekir. Ayrıyeten el faydalanmalarına karşı da dikkatli olunmalıdır.


Omurga sıhhatini korumak için teklifler

Ağır kaldırmak ve uzun mühlet tıpkı durumda çalışmak bel ve boyun sıhhatini olumsuz etkiliyor. Kurban Bayramında ağır kaldırma ve uzun müddet tıpkı durumda durarak çalışmaktan dolayı bel ve boyun fıtıklarının ortaya çıkabilir. Uzun müddet birebir durumda durmaktan dolayı boyun kaslarının kasılması ve boyun tutulmaları sık sık görmektedir. Kurban ile ilgili süreçleri yaparken de tıpkı konumda uzun mühlet durmaktan dolayı hem eski sorunların kronik hale gelmesine tıpkı vakitte yeni sorunların ortaya çıkmasına niye olunmaktadır. Birebir konumda çalışmak altta yatan bir disk sorununu semptomatik hale getirebiliyor. O niçinle saatlerce tıpkı konumda çalışılmamalı, mola verilmeli ve ortada konum değiştirilmeli. Yük kaldırma süreci dizler üzerinde ve yere dik formda yapılmalı. Yük kaldırma esnasında tek başına değil yükü paylaşarak kaldırma temeli kıymetlidir.

– Fıtık hastaları kurban keserken nelere dikkat etmelidir? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Omurganın üzerine yüklenirken dizlerimizi kırarak ve yerden dizlerin üzerinde, bel düz olarak kalkılmaya çalışılmalıdır. Uygunsuz bir biçimde, uygunsuz açılarda yüklenmeler , omurga, kaslar, bağlar ve diz üzerinde daha fazla ve ani baskı oluşturur. Bu da bel fıtıklarına, bel tutulmalarına yahut diz sorunlarına yol açar. Birinci etapta belde yanma ve hareket kısıtlılıklarıyla görülen ağrılar ondan sonrasındaki periyotta kalça ve bacak boyunca yayılan ağrılar ve hareket kısıtlıkları, yürüme bozuklukları ve daha ilerlerse ani kuvvet kayıpları dahi gelişebilir. Çoklukla önemsenmeyen ve ağrı kesicilerle geçiştirilmeye çalışılan ağrılar ileride başımıza daha önemli meseleler açabilmektedir. Bu niçinle ağrıyı önemseyip en kısa vakitte uzman bir doktora muayene olarak ağrının kaynağının önemli olup olmadığını belirleyip şuurlu hareket etmek gerekiyor.

Kurban kesilirken yahut et doğrama yapılırken çalışılacak ortamın da ergonomik olması yani bel yahut uzunluğuna eğim vermeyecek biçimde olmalıdır. Sandalyemiz masamıza göre ne devasa yükseklikte ne de epey düşük olmalı. Dizimizle, ayağımız içindeki açı 90 derece olabilecek biçimde bir sandalye ve rahatlıkla iş yapabileceğiniz yükseklikte olması sağlanmalıdır. Bayram mühletince omurga sıhhatimize dikkat etmeli, uzun müddet tıpkı durumlar da durarak iş yapmamalı ve uzun müddet oturmamalıdır. Bel ve diz üzerine çok yüklenmelerden kaçınmalıyız. Kurban taşıma yahut kesme esnasında kullanılacak olan bir bel korsesi sizin, ani hareketler yapmanızı engelleyerek bel ağrısı yahut bel fıtığı yaşamanıza mani olacaktır. Kurban etini taşırken, her iki ele de eşit olarak paylaştırmak gerekir, ayrıyeten gövdeye yaklaştırarak tutmakta önemli faydalar vardır. Otururken, çalışırken uygun durumlarda konumlanmaya dikkat edilmeli ve bunu bir hayat üslubu haline getirmeliyiz.
 
Üst