KKTC’de müze şöleni

Klause

New member
Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi, Kıbrıs Otomobil Müzesi, GÜNSEL Sanat Müzesi, Surlariçi Kent Müzesi ile Herbaryum ve Tabiat Tarihi Müzesi 14 Eylül Salı günü ziyarete açılacak. Pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyaret edilebilecek tüm müzeler, KKTC vatandaşlarına fiyatsız olacak.

Kuzey Kıbrıs’ın kültür sanat hayatına büyük bir zenginlik katan Yakın Doğu Oluşumu müzeleri bir daha ziyaretçileri ile buluşuyor. Yakın Doğu Üniversitesi yerleşkesi müzeler bölgesinde bulunan Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi, Kıbrıs Otomobil Müzesi, Kıbrıs Herbaryum ve Tabiat Tarihi Müzesi ile Lefkoşa’da Girne Kapısı’nda yer alan Surlariçi Kent Müzesi ve Lefkoşa Dereboyu’nda bulunan GÜNSEL Sanat Müzesi 14 Eylül Salı günü halkın ziyaretine açılacak.

Tüm müzeler, haftanın 6 günü ziyarete açık olacak

Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık olacak müzelere girişler sabah saat 10’da başlayacak. Son ziyaretçilerini saat 16.00’da kabul edecek müzeler, saat 17.00’ye kadar açık olacak. Hafta sonları da ziyarete açık olacak müzelere, bütün KKTC vatandaşları fiyatsız giriş yapabilecek. Müzeleri ayrıyeten Yakın Doğu Oluşumu okullarında eğitim alan tüm öğrenciler ve Oluşum kurumlarında çalışan herkes fiyatsız gezebilecek. Ayrıyeten yurtharicinden gelerek KKTC’de rastgele bir eğitim kurumunda eğitim bakılırsan tüm öğrenciler de müzelere yüzde 50 indirimli giriş yapabilecek. KKTC’de turist olarak bulunan 18 yaş altındakiler de müzeleri bir daha yüzde 50 indirimli gezebilecek. Yakın Doğu Üniversitesi yerleşkesinde yer alan Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi, Kıbrıs Otomobil Müzesi ile Kıbrıs Herbaryum ve Tabiat Tarihi Müzesi tek biletle gezilebilecekken, Dereboyu’nda bulunan GÜNSEL Sanat Müzesi ise herkese fiyatsız olacak.

Sanat ve tarihin buluşma noktası: Surlariçi Kent Müzesi

Lefkoşa’nın tarihi bölgesi Surlariçi’nde ziyaretçilerini bekleyen Surlariçi Kent Müzesi, Kıbrıs kültür ve tarihini bugüne taşıyan kıymetli koleksiyonlara konut sahipliği yaparken öbür yandan birbirinden bedelli çağdaş sanat yapıtlarını de sanatseverlerle buluşturuyor. Her katında farklı bir üslup ve periyoda ilişkin yapıtların sergilendiği Surlariçi Kent Müzesi’nde; oyuncak otomobil koleksiyonu, kılıç ve bıçak örnekleri, Kıbrıs Türk külçeşidinin simge isimlerinin hiperrealist silikon heykellerinin de yer aldığı 70’in üzerinde heykel, fotoğraflar, denizcilik tarihi ile ilgili nesneler ve Karagöz suretleri yer alıyor. Müzede beraberinde, berat, ferman, Lefkoşa’ya ilişkin kadı sicilleri, 17’inci yüzyıldan kalma halı üzere Osmanlı periyodu yapıtları sergileniyor.

Ülkemizin yerli ve ulusal arabası “GÜNSEL” ismine kurulan, Dereboyu’nda “GÜNSEL Tanıtım Ofisi” ile birebir yeri paylaşan Günsel Sanat Müzesi de sanatı kent merkezine taşıyan müzelerden biri olarak dikkat çekiyor. Günsel Sanat Müzesi’nde yağlı boya ve akrilik fotoğraflar, özgün baskı, gravür, linolyum, serigrafi, litografi, ağaç baskı fotoğraflar ayrıyeten heykel ve seramik eserler yer alıyor.

Türk dünyasından çağdaş sanat yapıtları sizleri bekliyor

13 Eylül’de kapılarını bir daha açacak müzelerden Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi de açıldığı günden beri biroldukca farklı ülkeden sanatkarın yapıtlarına mesken sahipliği yapıyor. Yakın Doğu Üniversitesi yerleşkesinde bulunan müzede, akrilik, yağlı boya, sprey boya, airbrush, karışık teknik ile çizim tekniklerinden oluşan tablolar ve fotoğrafların yer alıyor. Ayrıyeten müzede, ahşap-tahta oyma, mermer-seramik heykel, kil şekillendirme, metal heykel ve el üretimi av bıçağı imal etapları da sergileniyor.

Dünden bugüne arabalar

Yakın Doğu Üniversitesi yerleşkesinde yer alan, ülkenin tek klasik araba müzesi olan Kıbrıs Otomobil Müzesi ise sahip olduğu güçlü koleksiyonunu ile çağdaş dünyanın gelişmenini ve arabaların tarihi gelişmenini gözler önüne seriyor. 150’ün üzerinde arabanın sergilendiği Kıbrıs Otomobil Müzesi’nin sahip olduğu en eski araç olan 1899 model Crest Mobile, beraberinde ve dünyada tek olma özelliğine de sahip.

Kıbrıs’ın 250 milyon yıllık tarihi

20 yılı aşkın bir süre devam eden bilimsel araştırmalar kararında oluşturulan Herbaryum ve Tabiat Tarihi Müzesi ise tarihi 250 milyon yıl öncesine kadar giden Kıbrıs’ın jeolojik gereçlerinin yanı sıra 20 binden çok bitki ve canlı örneği ile ziyaretçilerini bekliyor. Kıbrıs’ta bulunan 1500-1600 arası bitki çeşidinin 11 bin farklı çeşit meselain sergilendiği müzede, Kıbrıs’a has 140 çeşit bitki tipi sergileniyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi binasında bulunan müzede; 3 farklı kümeye ilişkin 106 çeşit mantar kümesi, 250 su yosunu, 23 sürüngen canlı çeşidi örneği, farklı taksonomik gruplara ilişkin olan böcek koleksiyonları ile Beşparmak sıradağlarının 250 milyon yıllık kireç taşları ve 220 milyonluk fosilleşmiş ağaçlarından örnekler de yer alıyor.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst