Karkamış’ta tarihi buluş! Geçmişe ışık tutması bekleniyor

Hasan

New member
Suriye hududunda bulunan Gaziantep’in Karkamış ilçesindeki Karkamış Antik Kenti’nde araştırma yapan Türk ve İtalyan grup, yürütülen hafriyat çalışmalarında her biri tarihe farklı açıdan ışık tutacak buluntulara ulaştı.

Dünyanın en kıymetli arkeolojik kentlerinden biri olan Karkamış’taki kazıların onuncu döneminin tamamlanmasının akabinde Türk-İtalyan grup tarafınca hazırlanan rapor, Karkamış’ın ehemmiyetini ortaya koyuyor.


Restorasyon çerçevesinde saray bölgesinde tüm alanlarda taşların üstündeki çatlaklar, yüzeyler ve duvarlar müdafaaya alındı.


BİR KISMI SURİYE’DE

Antik kentin en değerli kısmı Türkiye hudutları içerisinde kalan 55 hektarlık kesimde kalırken, dış kentin bir kısmı (35 hektar) Suriye tarafında bulunuyor.


Sınırın belirlenmesinin akabinde 1956 yılında mayınlanan bölge, 2011’de mayından arındırıldı.
Karkamış Antik Kentindeki hafriyatlar, 2021 yılında Karkamış kent tarihini ayrıntılı bir biçimde aydınlatacak biroldukça alanda yoğunlaşıldı.

‘MÜHÜR EVİ’

Aşağı Saray alanının doğu kısmında, kentin doruk noktasında olduğu Hitit İmparatorluk devri (yak. MÖ. 1225) araştırmalarına devam edildi. “Mühür Evi” olarak isimlendirilen idari yapıda Hitit yönetiminin en yüksek bakılırsavlilerine ilişkin onlarca mühür baskılı kil mühürleme keşfedildi.


Bu mühürlemelerin hangi mallara uygulandığı belirlenerek, Karkamış vasal krallığı idaresinin nasıl işlediğine ait temel bir fikir edinilebiliyor.

TARİHE IŞIK TUTACAK

fevkalade ehemmiyet taşıyan binadaki buluntulardan biri muhtemelen Orta Assur krallığının kıymetli tüccarlarından biri olan Piradu ile adaş (ya da kendisi) bir bakılırsavliye ilişkin mühür baskıları içeren bir bulla oldu.


Piradu’nun kimliği, Hitit Devletinin yıkılışına gerçek bozulan Hitit-Assur ilgileri ve periyodun kimi olaylarının kronolojisinin çözümlenmesine katkı sunacağı öngörülüyor.


KARANLIK ÇAĞ’A UZANIYOR

Bir öteki kıymetli buluntu ise Anadolu’da birinci sefer karşılaşılan bir çömlek üzerinde boya ile çizilmiş “Kentin İdarecisi, X-patu” yazan Anadolu Hiyeroglifli yazıttır.

Kazıların 2020 dönemi sırasında bir daha tıpkı periyoda ilişkin 100 civarında kil mühürlemeden kapı mühürlemek için kullanılmış olan biri “Mühür (Evi) Beyi” Zinni isminde vazifelinin mükemmel silindir mührünün baskılarını taşımaktadır.


Ayrıca birebir alanın MÖ. 1100 civarı “Karanlık Çağ” olarak anılan Demir Çağı I periyodunda idari fonksiyonunu sürdürdüğünü keşfedildi. bu vakitte az karşılaşılan Anadolu Hiyeroglif Yazılı mühür baskıları da içeren 100 civarında mühürleme bulundu.


‘KADIN’ MÜHRÜ

Mühür baskılarının yaklaşık üçte ikisinin Matiya isimli bir bayana ilişkin olması dikkat cazip bir keşif olarak bedellendiriliyor.


Bunun ise o devirde bayanların devlet idaresinde kıymetli bir ekonomik role sahip olabileceğinin göstergesi olabileceği üzerinde duruluyor.

KOZMOPOLİT BİR EKİP

SANKO Holding, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İtalya Dışişleri Bakanlığı ve İtalya Eğitim Bakanlığı’nın desteklediği Karkamış hafriyatları, 2011-2021 periyodunda Prof. Dr. Nicol Marchetti (Bolonya Üniversitesi) Başkanlığında, Doç. Hasan Paker (İstanbul Üniversitesi) Lider Yardımcılığında, Prof. Dr. Mustafa Özakça (Gaziantep Üniversitesi), Prof. Dr. Refik Duru ve Prof. Dr. Belkıs Dinçol’un bilimsel danışmanlığında gerçekleştirildi.
 
Üst