Kabil’deki hava hücumunda ölenlerin yakınları: “ABD’nin yalnızca bir özrü kâfi mi?”

Klause

New member
ABD birliklerinin Kabil Havalimanı’nın yakınlarına düzenlediği hava taarruzunda yakınlarını kaybedenler, ABD’nin yalnızca kuru bir özürle olayı geçiştirdiğini tabir ediyor.

Çin Medya Grubu’nun Kabil’deki muhabiri dün, Kabil Havalimanı yakınındaki hava taarruzunda yakınlarını kaybeden şahısları ziyaret etti. ABD ordusu tarafınca terörist olarak tanımlanan ve atakta ömrünü kaybeden Zamali Ahmadi’nin kardeşi Romal Ahmadi, hücumda 10 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Ahmadi, “ABD açıklama yaparak, kuru bir özür diledi, bu kâfi midir?” diye sordu.

Akının ailesine yaşattıklarını anlatan Ahmadi, “Evimiz taarruzda yıkıldı. Ailemizden 10 kişi akında ömrünü kaybetti. Evsiz kaldık, ablamın meskeninde kalıyoruz. 5 aile üç odada yaşıyoruz. Benim üç çocuğum, abim ve abimin üç çocuğu atakta öldürüldü. Hepimiz epey üzgünüz.” dedi.

Ahmadi, “Saldırının hemilk öncesinde abim otomobille dışarıdan konuta dönmüştü, otomobilde büyük bir su bidonu vardı. Kabil’deki su kalitesi fazlaca makûs olduğundan vatandaşlar çarşıdan su satın almak zorunda. ABD ordusu bu bidonu teröristlerin kullandığı barut fıçısı zannetmiş. ABD’nin bu sorumsuz hücumun akabinde yalnızca özür dilemesi kâfi mi?” diye konuştu.

Zamali Ahmadi’nin yeğeni Masood Ahmadi ise, bu biçimde bir kusur işleyen birinin özür dileyerek yargılanmaktan kaçmasının imkansız olduğunu aktardı.

Masood Ahmadi, her vakit insan haklarını muhafaza vurgusu yapan ABD’nin dronla temiz insanları öldürmesinin memleketler arası hukukta öngrülen hata niteliği taşıdığını söylemiş oldu.

Masood Ahmadi, “Eğer bu biçimde bir olay bir ABD vatandaşının başına gelseydi, ABD mutlaka olay hakkında soruşturma başlatırdı. Bizim üzere bir Afgan ailesinden 10 kişi öldürüldü; tüm dünya bu olayın hesabını sormalı.” dedi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Kumandanı Orgeneral Kenneth McKenzie evvelki gün yaptığı açıklamada, ABD’nin 29 Ağustos’ta Afganistan’da Kabil Havalimanı yakınlarında düzenlediği hava akınında hayatını yitiren 10 kişinin hepsinin sivil olduğunu ve akının amacındaki araçtakilerin ya da olaydan hayatını yitirenlerin DEAŞ/K ile bir bağı olmadığını belirterek, ataktan dolayı özür diledi.


Kaynak: Çin Memleketler arası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst