Kabahat ögeleri oluşmamış! Mahkeme, Hasan ve Hüseyin Sel kardeşlere verilen 5’er yıllık mahpus cezasını bozdu

TaşFırın

New member
Kabahat ögeleri oluşmamış! Mahkeme, Hasan ve Hüseyin Sel kardeşlere verilen 5’er yıllık mahpus cezasını bozdu İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 25. Ceza Dairesi, mahallî mahkemenin verdiği sonucu inceledi.

Daire, manzara ve ses kayıtlarına bakılırsa hareket sırasında sanık Hasan Sel’i kelamlı olarak uyaran ve aksiyonlarını kesmesi tarafında engellemeye çalışan sanık Hüseyin Sel’in üzerine atılı hataların ne biçimde oluştuğu, hangi münasebet ile hangi kanıtlara üstünlük tanındığının açık olarak münasebete yansıtılmadığını ve cezaların kişiselleştirilerek karar kurulmadığını belirtti.

Cürmün ögelerinin oluşmadığı kaydedildi

Daire, sonucunda müşteki Ayfer Bahçivan’ın trafikte gittiği sırada sanıkların ortasında bulunduğu araca geriden çarptığını, sanıkların araçtan inerek müştekinin yanına geldiğini ve kaza niçiniyle iki aracın durduğunu belirtti.


Sanıkların müştekinin aracının özel olarak yolunu kesmediğini, mahzur koymadıklarını ve buna benzeri dış bir etkenle durdurmadıklarını dikkate alan Daire, ‘kara ulaşım araçlarını alıkoyma’ hatasının ögelerinin oluşmadığı biçimde bu hatadan sanıkların mahkumiyetlerine karar verildiğini kaydetti.

Sanıkların müştekilerin şahıslarına bir ziyan vermeden olay yerinden ayrıldıklarının anlaşıldığı belirtilen kararda, sanıklar hakkında ‘Hürriyeti tahdit’ hatası tarafından Aktif pişmanlık kararlarının uygulanmamasının niçininin bilinmeyen bırakıldığı da tabir edildi.

bir daha mahallî mahkemede yargılanacaklar

Daire, yapılan istinaf başvurusunu yerinde nazaranrek mahallî mahkemenin verdiği sonucu bozarak belgeyi bir daha lokal mahkemeye gönderdi. Sanıklar, önümüzdeki günlerde bir daha hakim karşısına çıkacak.

Davanın geçmişi

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2019 yılında hazırlanan iddianamede, Hasan Sel’in, Pendik’te 6 Temmuz 2019 tarihinde yol verme tartışması yaşadığı 7 aylık gebe Ayfer Bahçıvan ve Yunus Emre Bahçıvan’ın ortasında bulunduğu aracı darbederek aynasını kırdığı, kaputuna çıktığı belirtiliyordu.


Sanık Hüseyin Sel’in de aracı müştekilerin aracının önüne kırarak durdurmaya zorladığı öne sürülen iddianamede, her iki kardeşin de ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘mala ziyan verme’ ve ‘kamu ulaşım araçlarını kaçırma yahut alıkoyma’ cürümlerinden 5 yıl 4 aydan 20 yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılmaları isteniyordu.

Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2020 yılında verilen kararda her iki sanık da ‘Kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ hatasından 4’er yıl 2’şer ay mahpus cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, ‘ulaşım araçlarının kaçırılması ve alıkonulması’ cürmünden da sanıkları 10’ar ay mahpus cezasına çarptırmıştı.

Mahkeme, şikayetçilerin şikayetlerinden vazgeçmeleri sebebi ile sanıklar hakkında, ‘Mala ziyan verme’ kabahatinden açılan davanın düşürülmesine karar vermişti.
 
Üst