Jorge Jesus Kimdir? Hangi Kadroları Çalıştırdı? Nereli ve Kaç Yaşında?

Falcon

New member
Eski bir futbolcu olan Jorge Jesus futbolculuğundan fazlaca teknik yöneticilik hayatıyla spor topluluğunda tanınan bir isim olmuştur. Son senelerda ismi Türk ekipleriyle da sıkça anılan deneyimli teknik adam Portekiz’de elde ettiği teknik yöneticilik başarılarıyla da dikkat çekiyor. Fenerbahçe Lideri Ali Koç’la çekilmiş fotoğrafı ‘Jorge Jesus Türkiye’ye mi geliyor?’ sorusunu gündeme getirdi. Pekala Kimdir Jorge Jesus? Çalıştırdığı gruplar hangileridir? Kariyedinde elde ettiği muvaffakiyetler nelerdir? Bilinmeyenleriyle Jorge Jesus’u gelin bir arada tanıyalım.


Jorge Jesus Kimdir?Portekizli teknik adamın tam ismi Jorge Fernando Pinheiro de Jesus’dur.

Portekiz, Amadora’da 24 Temmuz 1954 tarihinde dünyaya gelen Jorge Jesus eski bir futbolcudur. 1989 yılında başarısız geçen futbol hayatını sonlandırarak sürat kesmeden teknik yöneticilik mesleğine başlamıştır.

Babası üzere futbol hayatını benimsemiş deneyimli teknik adam Jorge Jesus’un birinci evliliğinden iki çocuğu, 1991 yılında evlendiği ikinci eşinden de bir çocuğu vardır.


Jorge Jesus’un Futbolculuk Mesleği Nasıldı?


Jorge Jesus’un 1973 yılında Sporting CP’de başlayan futbolculuk mesleği 1989 yılında kadar tam 12 farklı kadro değiştirerek sona ermiştir.

Orta sahanın sağında gayret eden Jorge Jesus, bulunduğu ekiplerde çoklukla yedek olarak değerlendirilmiştir. Futbolcuyken pek fazla tesiri olmasa da teknik yönetici olmasıyla isminden kelam ettirmiş bir isim olarak karşımıza çıkıyor.


Jorge Jesus Hangi Kadroları Çalıştırdı?


1989 yılında futbolculuğa veda eden Jorge Jesus tıpkı yıl teknik yönetici olarak Portekiz’in Amora grubunda misyon almaya başlamıştır.

Günümüze kadar süren teknik yöneticilik mesleğinde toplam 14 farklı grupta yer almıştır.

Elde ettiği milletlerarası muvaffakiyetin birincisini 2008 yılında Braga’yla UEFA İntertoto Kupasını alarak elde etmiştir.

Bu muvaffakiyetten evvel nispeten daha ufak gruplarda bulunan deneyimli teknik adam Braga’yla elde ettiği muvaffakiyetinden daha sonra sırasıyla Benfica, Sporting CP ve Flamingo üzere ekipleri çalıştırmıştır.


Jorge Jesus Türkiye’ye mi Geliyor?


Son olarak 2020’de Benfica’yı çalıştırmış 67 yaşındaki teknik adam, mesleğinde Brezilya takımı Flamengo’yu saymazsak Portekiz haricinde yalnızca Suudi Arabistan’ın Al-Hilal ekibini çalıştırmıştır.

Jorge Jesus’un Fenerbahçe Lideri Ali Koç’la görüşmesinin akabinde ‘Jorge Jesus Fenerbahçe’ye mi geliyor?’ sorusu gündem yarattı.

Karşılıklı yapılan açıklamalarda çabucak hemen bir anlaşman sağlanmadığı fakat olumlu bir görüşme kaydedildiği bildirildi.
 
Üst