İbrahim Kalın’dan Putin’i kızdıracak kelamlar: Bu savaşta Ukrayna’nın yanındayız

TaşFırın

New member
İbrahim Kalın’dan Putin’i kızdıracak kelamlar: Bu savaşta Ukrayna’nın yanındayız Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna içindeki çatışmalarda ‘Ukrayna’nın yanında olduğunu’ söylemiş oldu.

Kalın, NTV’de katıldığı canlı yayında yaptığı açıklamada “Rusya’nın yapmak istediği referandum sonucunı tanımıyoruz. Ukrayna’nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü tanıyoruz. Bu savaşta Ukrayna’nın yanındayız. Savaşın sona ermesi için gayret gösteren tek ülke Türkiye. Savaş birinci başladığında da bizim öngörümüz savaşın uzun süreceği tarafındaydı. Şu andaki manzara savaşın uzayacağı yönünde” tabirlerini kullandı.

Öte yandan, Kalın’ın kelam konusu açıklamalarının, Türkiye’nin askeri operasyonun başından beri izlediği barış ve istikrar siyasetiyle çeliştiği görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın askeri operasyonunun başladığı 24 Şubat’tan bu yana yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin arabulucu pozisyonunun altını çizmişti ve Türkiye’nin Rusya’yla siyasi, ekonomik ve askeri bağlarının ‘ileri seviyede olduğunu’ kaydetmişti.

Erdoğan ‘denge siyasetine devam’ demişti

Erdoğan ayrıyeten, Sırbistan ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarda Batı’nın Rusya’ya yönelik siyasetlerini ‘tahrik edici bulduğunu’ söylemişti ve “Türkiye olarak Rusya-Ukrayna içinde daima istikrar siyasetini güttük. Bundan daha sonra da bir daha istikrar siyasetini gütmeye devam edeceğiz” sözlerini kullanmıştı.

‘Rusya hafifçee alınacak bir ülke değil’

Aynı ziyarette “Rusya’yı hafifçee alanlara söylüyorum, yanlış yapıyorsunuz. Rusya hafifçee alınacak bir ülke değil” diyen Erdoğan, bu ayın başında Rusya başkanı Putin’le yaptığı toplantıda ise Putin’in tahıl koridoru tenkidine hak vererek “Sayın Putin’in alışılmış haklı olduğu bir bahis var. O da nedir? Bu tahıl sevkiyatında gelen tahıllar maalesef varlıklı ülkelere gidiyor, yoksul ülkelere değil” demişti.
 
Üst