Her gün elma sirkesi içersen bu biçimde olur..

CizmeliKedi

New member
Elma sirkesinde neler var?

Elma sirkesi, elma şarabından fermantasyon işlemleriyle üretilir . Fermantasyon sırasında, asetik asit bakterileri ve mayalar, elma şarabındaki alkol ve fruktozu fermente ederek sirke haline getirir. Bu, sirkeye tipik keskin kokusunu verir. aynı vakitte, meyveli elma notaları, fermantasyon eserinin yavaşça sindirilebilir olmasını sağlar. Elma sirkesi bu niçinle mutfak uygulamalarında çoğunlukla kullanılır ve yemekleri rafine edebilir ve yemeklere taze, ekşi bir tat verebilir.

Elma sirkesi de bize yalnızca damak tadımızı şad etmekle kalmayıp, bununla birlikte bağışıklık sistemimizi de sevinçten havaya uçuran biroldukca bedelli içerik sunuyor. Elma sirkesinin ana bileşenleri şunlardır:

 • A, C ve E Vitaminleri
 • B kümesi vitaminler
 • potasyum
 • magnezyum
 • ütü
 • sodyum
 • iyot
 • çinko
 • flor
 • bakır
Elma sirkesini kendin yap


normal olarak kendi elma sirkenizi yapmak için elmalara gereksiniminiz var. Burada kalite evvel gelir: organik elmalar satın alın. Bu, elmalardan gelen pestisitlerin ve öteki ziyanlı hususların elma sirkesine geçmesini önleyecektir. Elma sirkesi yapmanın en süratli yolu brendi sirkesidir. Sadece gereksinimin var:

 • yaklaşık 3 büyük organik elma
 • bir litre brendi sirkesi
 • 1,5 litre kapasiteli steril bir cam şişe
Önce elmaları yıkayıp doğrayın. Çekirdekleri çıkarın. Elmaları soymanıza gerek yok. Küçük kesimleri cam şişeye koyun ve tüm sirkeyi dökün. Şişeyi hava almayacak biçimde kapatın ve buzdolabına yahut bodrum katına koyun. Serin ve karanlık olan her yer olgunlaşmaya uygundur. Yaklaşık üç hafta daha sonra elma sirkesi hazır.

Elma Sirkesi’nin Sıhhatiniz Üzerindeki 5 Etkisi

Stabil kan şekeri seviyesi


Sirke ve bilhassa tanınan ve kolay sindirilebilir elma sirkesinin sıhhati geliştirici tesirleri biroldukça çalışmada incelenmiştir. Elma sirkesini karbonhidrattan güçlü bir öğünle bir arada tüketmek insülin hassaslığını artırır. İnsülin sonrasındasında daha tesirli çalışır ve karbonhidratlardan beden hücrelerine daha fazla şeker verebilir. Sonuç: Daha fazla gücümüz var, yemek yedikten daha sonra daha az uykumuz oluyor ve kan şekerinde ani yükselmeler olmuyor. Bu dengeleyici tesir, uzun vadede tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Daha güzel tokluk hissi

Bir çalışmada , araştırmacılar gün boyunca elma sirkesi tüketen deneklerin ortalama 275 daha az kalori tükettiğini buldular. Bunun sebebi: Elma sirkesi bireylerin tokluk hissini arttırır. Kilo vermek yahut olağan kilonuzu korumak için günde yalnızca gereksiz kalorileri azaltmak istiyorsanız, daha uzun mühlet daha tok ve daha iyi hissetmek için günde birkaç yemek kaşığı elma sirkesi kullanabilirsiniz .


Antibakteriyel etki

Elma sirkesi, anti-inflamatuar ve antibakteriyel bir konut ilacı olarak naturopatide uzun müddettir kıymetli bir rol oynamıştır. Elma sirkesi binlerce yıldır yaraları temizlemek ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmıştır. Sirke ile bakteri ve mantarlarla tesirli bir biçimde gayret edilebilir. Yaraları dezenfekte etmek yahut bedendeki yahut ciltteki iltihabı azaltmak için , elma sirkesi meskende deva olarak her vakit denemeye bedel. Ancak şiddetli bir rahatsızlık, ağrı yahut çok yüksek ateşiniz var ise kesinlikle bir doktora başvurmalısınız.

Sağlıklı, parlak saçlar

Elma sirkesinde bulunan vitaminler, bilhassa A vitamini, günlük alındığında yalnızca içeriden değil, cilt ve saç sıhhati üzerinde de biroldukca dış tesire sahiptir. Elma sirkesi saç kremi olarak kullanılabilir ve saç derisi iltihabını ve kepeği gidermeye yardımcı olabilir. Sirkedeki enzimler de saçı korur ve renklerin parlamasını sağlayabilir. Saç kremi olarak elma sirkesi de sabun köpüğü ve şampuan kalıntılarını gidermeye yardımcı olur. Saçlarınız daha sağlıklı kalır ve tüm ihtişamıyla parlayabilir. Elma sirkesini asla seyreltmeden başınıza veya cildinize sürmeyin. Ev üretimi bir saç kremi için bir litre suya yaklaşık 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin.
 
Üst