Google’ın yeni metinden imgeye dönüştürme yapay zeka modeli inanılmaz sonuçlar veriyor

XeaeX

New member
Son vakit içinderda bilgisayar bilimcilerinin en büyük araştırma hususlarından olan yapay zeka ve makine öğrenmesi, büyük firmaların da en epeyce kaynak harcadığı araştırma alanlarından. Teknoloji devi Google’ın yapay zeka kadrolarından biri, metinden imaja dönüştürme yeteneği çok yüksek bir yapay zeka modellemeyi başardı.

Google Imagen, yazılan metinleri resme çeviriyor


Google Araştırma gruplarından Brain Team metinleri resme çeviren yapay zeka modelini duyurdu. Imagen difüzyon modeli olarak isimlendirilen yapay zeka, gibisi görülmemiş bir foto gerçekçilik ve derin bir lisan anlayışı sunuyor. Google’ın Imagen modeli OpenAI’ın DALL-E modeline benzese de görselleri daha gerçekçi oluşturuyor.


Imagen’in yeteneklerini öbür yapay zeka modellerine karşı ölçmek isteyen araştırmacılar, DrawBench ismini verdikleri yeni bir test platformu oluşturdular. Bu test ile 200’den çok metin yapay zeka modellerine sunuldu ve görsel oluşturmaları istendi. ondan sonrasında bu görseller, beşerler tarafınca puanlandı. DrawBench kararında Google’ın Imagen modeli hem görsel açısından birebir vakitte metin manaya açısından öne çıktı.

Imagen, herkese açık olmayacak


Google’ım Imagen modeli şu anlık halka açık olmayacak. Araştırmacılar, metin bilgileri almak için kullanıldıkları bilgi tabanlarının internet lisanının makûs yanlarını içerdiğini ve bu niçinle modelin ırkçı telaffuzlar, toplumsal stereotipler ve pornografik içerik üretmeye meyilli olabileceğini belirtti. Google, ilerde Imagen platformunda halka açık bir yapı sunabileceklerini belirtti. Bu noktaya kadar Imagen’i fazlaca limitli manada kendi sitesinde deneyebilirsiniz.


Meta, iskelet araştırması için yeni yapay zeka platformu üretti

22 sa. evvel eklendi  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Yapay Zeka Haberleri
  • Google’ın yeni yapay zeka modeli Imagen epeyce başarılı
 
Üst