Global piyasalardaki zayıflık sürüyor

Klause

New member
Global piyasalardaki zayıflık bu sabah da devam ediyor. Asya piyasalarındaki satışlara bu sabah Japonya’da katılmış durumda. Çin tarafında birtakım bölümlere yönelik regülasyonlarla ilgili haber akışları baskı oluşturuyor. Avrupa ve ABD vadeliler de eskide. bundan evvelki gün büyük teknoloji şirketlerinin tesiriyle artıda kapatmayı başaran Nasdaq’da da dün %0,57 oranında düşüş kaydedildi. Genel olarak piyasalarda delta varyantı ve büyüme kaygılarının bir daha hakim olmasının yanında, mali teşviklerin de azaltılacağı beklentisi risk iştahında bozulmaya niye oluyor. Dolar endeksi DXY’da pahalanma devam ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise %1,3330 düzeyine gerilemiş durumda. Yurtiçi tarafta, global risk iştahındaki bozulmanın devam etmesiyle BİST100 endeksi, bankacılık endeksi öncülüğünde günü %1,44 oranında düşüşle 1.433,85 düzeyinden kapatırken, Süreç hacmi de 13,1 milyar TL (son bir ay ortalama 13,5 milyar TL) düzeyinde gerçekleşti. Dün, dolar endeksi DXY’daki kıymet yararı ve Merkez Bankası Lideri’nin yapmış olduğu konuşma daha sonrası faiz indirim beklentilerinin artması kararı yaklaşık %1,45 oranında artış kaydeden Dolar / TL de sabah saatlerinde 8,47 düzeyinde yataya yakın seyrediyor. Ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 367 ile yatay. Bugün Avrupa Merkez Bankası’nın TSİ 14:45’te açıklayacağı faiz sonucu (değişiklik beklenmiyor) ve daha sonrasında Bankanın Lideri Lagarde’ın TSI 15:30’daki basın toplantısı, piyasanın tarafı açısından yakından takip edilecek.


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.
MAKROEKONOMİMerkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, makroekonomik görünüm ve para siyasetine dair kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

  • Gelişmekte olan ekonomilerle karşılaştırıldığında Türkiye iktisadında enflasyon, rezervler ve risk primi hususlarında güzelleşme alanı olduğunu gördüklerini, tıpkı vakitte Türkiye’nin emsal ülkelere göre daha erken ve kuvvetli gerçekleştirdiği mali sıkılaştırma kararı 2021 yılı başından bu yana besbelli gerçek faiz veren az ülkelerden biri olduğunu vurguladı.
  • Cari istikrardaki güzelleşmeye ek olarak, enflasyon ve rezerv birikimi konusundaki gayretlerde evre kaydettikçe borçlanma maliyetlerini etkileyen risk priminde de güzelleşme sürecinin devam edeceğini tabir etti.
  • Gelişmekte olan ülkelere kıyasla Türkiye’nin kamu ve hanehalkı borçluluğunda nazarance uygun bir noktada olduğunu, gerçek kesimde ise nispeten daha yüksek oranlar görüldüğünü vurguladı. Gerçek bölümün borçlu olmasının salt olumsuz bir durum olmadığını ve Türkiye üzere, genç nüfuslu, yüksek büyüme potansiyeline sahip, lakin kâfi tasarrufa sahip olmayan ülkelerde üretim, ihracat ve yatırımın finansmanı için borçlanmanın olağan bir durum olduğunu vurguladı. Bu borcun verimli şirketlere ve ihracattaki artışı destekleyen, ithalatı azaltıcı, istihdama takviye verici alanlara yönelmesini önemsediklerini kelamlarına ekledi.
  • Global merkez bankacılığında, para siyaseti duruşu belirlenirken, para siyasetinin tesiri haricinde olan kısa vadeli arızi ögelerden arındırılmış çekirdek enflasyon göstergelerinin temel alındığını ve bilhassa salgının getirdiği olağanüstü şartların enflasyonun kısa vadeli oynaklıklardan arındırılmış ana eğilimini ölçmeye yarayan çekirdek enflasyon göstergelerinin kıymetini artırdığını vurguladı.
  • Para siyasetinin etkileyebildiği talep ögeleri, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve bunların orta vadeli enflasyon maksadıyla uyumlu seyretmesine ait tahliller yanında, önümüzdeki devirde arz şoklarının yarattığı tesirlerin ayrıştırılmasına biraz daha fazla yük verileceğini söz etti.
  • Kısa vadede enflasyon görünümünde tesirli olan süreksiz ögelerin tesirini yitireceğini ve son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini ve besin dışı enflasyonun yılın geri kalanında da manşet enflasyonun altında kalmaya devam edeceğini öngördüklerini tabir etti.
  • Ayrıyeten önümüzdeki devirde daha kuvvetli bir TL oluşturulması istikametinde adımlar atacaklarını belirtti.
Öteki yandan, dün ağustos ayına ait İŞKUR İşgücü Piyasası İstatistikleri belirtildi. Ağustos ayında aylık bazda kayıtlı işsiz sayısı %6,7 oranında artarken, açık iş sayısı aylık %42,7 ve işe yerleştirme ise aylık %18,8 artış kaydetti. İşe yerleştirilen kişi sayısı ağustos ayında temmuz ayı ile kıyaslandığında tarımda 0,4 bin kişi hudutlu azalırken, inşaat kesiminde ise 2 bin kişi, sanayi kesiminde 10,3 bin kişi ve hizmetler dalında ise 13,1 bin kişi artış kaydetti. Bilhassa, ağustos ayında evvelki aya bakılırsa işe yerleştirilen kişi sayısında sanayi ve hizmetler bölümlerindeki artışlar öne çıkıyor. Başka yandan, açık iş sayısında da ağustos ayında tarım kesimi hariç tüm kesimlerde artışlar görülüyor.


Kaynak: İŞKUR.
Dün Fed’in 12 adet bölge başkanlıklarından gelen ekonomik datalarla oluşturulan Bej Kitap raporu yayınlandı. Raporda, ekonomik aktivitenin ölçülü bir patikaya evrildiği ve yavaşlamanın niçinlerinden birinin Delta varyantı olduğu vurgulandı. Raporda, firmaların çalışan istihdam etme tarafındaki eğiliminin güçlenmeye devam ettiği, bunun yanında istihdam piyasasında vakit zaman ekonomik aktiviteyi olumsuz istikamette etkileyen nitelikte bir emek açığı olduğu vurgulandı. Fiyatlar tarafında ise, anket iştirakçisi bölgelerin yarısının fiyat artış patikasını kuvvetli olarak tanımladığı, başka yarısının ise ölçülü olduğunu değerlendirdiği gözlendi. Ayrıyeten, raporda kimi firmaların üretici meblağları ötürüsıyla değerli girdilerini tedarik etmede zahmetler yaşadığı vurgulandı.

Ayrıca ABD’de temmuz ayına ait JOLTS açılan iş sayısı verisi belirtildi. Açılan iş sayısı temmuzda 10,185 milyon adetten 10,934 milyon adet düzeyine yükselerek beklentileri aştı ve tüm vakit içinderın en yüksek düzeyine ulaştı. Açılan iş sayısının rekor düzeye ulaşması firmaların artan iş gücü talebine işaret ederken, iş gücü arzının bu talebi karşılamada yetersiz kaldığı gözleniyor.

Kanada Merkez Bankası, siyaset faiz oranını %0,25 düzeyinde sabit tuttu, nisan ve temmuz aylarındaki toplantılarında tahvil alımlarını azaltma sonucunın akabinde, dünkü görüşmede tahvil alım ölçüsünü haftalık 2 milyar Kanada doları düzeyinde devam ettireceğini bildirdi. Bunun yanında, %2 düzeyindeki enflasyon amacına sürdürülebilir bir biçimde ulaşılabilmesi maksadıyla iktisattaki atıl kapasite giderilene kadar siyaset faiz oranının destekleyici biçimde düşük düzeyde tutulmasında kararlı olunduğu vurgulanmaya devam edildi. Banka temmuz ayındaki toplantısına atıf yaparak, bu gayeye ise 2022 yılının ikinci yarısında ulaşabilmeyi beklediğini bir dahaledi. Bunun yanında, salgında dördüncü dalga ve devam eden arz darboğazlarının toparlanmayı olumsuz istikamette etkileyebileceği vurgulandı.

Bugünkü data takvimine bakıldığında,

ABD tarafında, TSİ 15.30’da 4 Eylül haftasına ait yeni işsizlik maaşı müracaatları verisi açıklanacak. 28 Ağustos haftasına ait yeni işsizlik maaşı müracaatları 340 bin kişi düzeyine gerilemiş ve bu biçimdece salgının başlangıcı olan Mart 2020’den bu yana en düşük düzeye gelmişti. 4 Eylül haftasına ait yeni işsizlik maaşı müracaatlarının 335 bin kişi düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. Ayrıyeten ABD’de federal ve eyalet işsizlik yardımları dahil olmak üzere pandemi devri programlarının, biroldukça eyalette 6 Eylül’de sona ermesiyle, yeni işsizlik maaşı müracaatlarının önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha da düşmesi muhtemel gözükmekte.

Bunun yanında, TSİ 18.05’te San Francisco Fed Lideri Mary Daly ve Chicago Fed Lideri Charles Evans’ın, TSİ 20’de Fed İdare Konseyi Üyesi Michelle Bowman’ın ve TSİ 21’de Boston Fed Lideri Eric Rosengren’in konuşmaları takip edilecek.

Avrupa tarafında, piyasaların odak noktasında TSİ 14.45’te ECB’nin para siyaseti toplantısı ve TSİ 15.30’da ECB Lideri Christine Lagarde’ın konuşması olacak. Son devirde kimi şahin ECB yetkililerinin bu sene içerisinde varlık alım azaltımının gerekliliğine yönelik sözler kullandığını gördük. Lakin Delta varyantı bu beklentileri hafifçeleten bir faktör olarak art planda duruyor, ötürüsıyla ECB, varlık alımına dair rastgele bir kararda Fed’dilk evvel adım atmak istemeyebilir. Bu görüşmede ECB’nin yeni makroekonomik projeksiyonları da yayınlanacak. ECB’nin kısa vadeli enflasyon iddialarında değişiklik yapabileceği değerlendirilirken, GSYH büyümesi ise haziran ayındaki kestirimlere emsal şekillenebilir lakin Delta varyant olayları ve arz kısıtları üzere risklerin varlığı kısa vadeli büyüme kestirimlerini yavaşça aşağı çekebilir.

Bugün TCMB, DTH, rezerv ve menkul değer istatistiklerini paylaşacak.

Yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon hareketine BDDK’nın yayınladığı günlük bilgilerden de bakıyoruz. 3 Eylül haftasında toplam DTH ölçüsü 1,96 milyar USD artış (bireysel 1,56 milyar USD artış ve kurumsal 0,40 milyar USD artış) kaydetti. Toplam YP mevduatın toplam mevduat içerisindeki oranı %54,9’dan %55 düzeyine yükseldi. TL kredilerde haftalık %0,10 artış, YP kredilerde %0,47 artış, toplam kredilerde ise kur tesirinden arındırılmış bazda baktığımızda %0,23 artış görmekteyiz.

TCMB Analitik Bilanço bilgilerine nazaran 3 Eylül haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 0,9 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 119,2 milyar USD’ye yükseldiğini kestirim ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 0,5 milyar USD azaldı. Buna gore net milletlerarası rezervin 1,4 milyar USD artarak 27,9 milyar USD düzeyine geldiğini öngörmekteyiz. Ayrıyeten ilgili haftada TCMB’nin yurt içi bankalarla olan swap stokunun 0,54 milyar USD artmasının rezervlere artış istikametli etkisinin olduğu gözlendi.


ŞİRKET HABERLERİ

Arçelik (ARCLK, Nötr): 08.09.2021 tarihinde 31,80 TL – 32,02 TL fiyat aralığından (ortalama 31,9404 TL) 2mn adet hisse geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK hisseleri 15.1mn adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %2,2417) Dün BİST-100 %1,44 paha kaybetmesine karşın, ARCLK payları %0,25 düşüş kaydetmiştir.

10 Ağustos 2021 tarihindeki Arçelik raporumuz için tıklayınız…

Coca-Cola İçecek (CCOLA, Nötr): Coca Cola Satış ve Dağıtım AŞ’den (CCSD) alınan taahhüt üzerine sonlandıran rekabet soruşturmasında, taahhütlerin bilgileri duyuruldu. Bu kapsamda, şirketten “Tek mukavele yerine üç farklı sözleşme”, “İndirim, promosyon ve iskontolar yalnızca tıpkı tür içeceklerde geçerli olacak”, “Gazsız eserlerde münhasırlık olamayacak”, “Sözleşme mühletleri 2 yılı geçemeyecek”, “Dolabı olmayan rakip eserlere yer verilecek”, ”Alım koşullarına yeni düzenleme”, “Bilgilendirme yükümlülüğü” üzere başlıklarda taahhüt alındığı bildirildi. (Kaynak: AA)

Pegasus (PGSUS, Nötr): Ağustos ayı yolcu sayısı 2,56mn kişi ile 2019’un birebir periyodunun %16 altında gerçeklemiştir. Yolcu doluluk oranı ise 9,5 puan azalışla %82,6’yı göstermiştir. 2021’in birinci 8 ayında yolcu sayısı 2019’un birebir devrine bakılırsa %40 azalışla 12,11mn düzeyinde gerçekleşmiştir (8A2020:9,30mn). İlgili periyodun yolcu doluluk oranı ise 2019’un birebir periyoduna nazaran 11,3 puan azalışla %77,1’i göstermiştir (8A2020: %83,2).

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): THY, 23 Eylül’den itibaren Mikolayiv-İstanbul uçuşlarına başlayacak. Uçuşların haftada 5 kere düzenleneceği bildirildi. (Kaynak:AA)

13 Ağustos 2021 tarihindeki THY raporumuz için tıklayınız…

Türkiye Sigorta (TURSG, Nötr): Hürriyet internet sitesinde yayınlanan habere nazaran; Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, iştirak sigorta şirketi kuracaklarını deklare etti. Atilla Benli, iştirak sigortacılığı alanında faaliyet göstereceklerini ve bu alanda şirket kuracaklarını söylemiş oldu. Benli, yayınlanan yönetmelik gereği pencere yöntemi ile iştirak sigortacılığı yapan şirketlerin sene sonundan daha sonra ya iştirak sigorta şirketi kuracaklarını ya da bu alanda faaliyet gösteremeyeceklerini belirterek, “Biz iştirak sigorta şirketi kurmayı tercih ettik. Kuracağımız şirket BES hariç hayat ve hayat dışı sigortalar alanında faaliyet gösterecek. İki şirket tek idare olacak” diye konuştu.

BÖLÜM HABERLERİ

Akaryakıt: Güç Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikası (EPGİS) twitter sayfasından şu açıklama yapıldı: Akaryakıt Eserlerinde ÖTV Düzenlemesi; 09/09/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Akaryakıtta 25 KRŞ/LT fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut uygulama olan eşel taşınabilir sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa meblağlarına yansımayacaktır.

Güç: BOTAŞ, Arkas Holding iştiraki Arkas Petrol ve Japonya’dan Sumitomo Corporation içinde imzalanan saklılık mutabakatıyla, LNG’nin gemilerde yakıt olarak kullanmasında (bunkering) iş birliği yapılmasına dair ortak çalışmalarda mutabakata varıldı.

Halka Arz: Sümer Faktoring, halka arz için gerekli süreçlerin yapılmasına karar vermiştir.

BAŞKA ŞİRKET HABERLERİ

Kontrolmatik (KONTR): Irak KRG, Elektrik Bakanlığına bağlı SCADA Bölgesel Denetim Merkezini genişletmek ve üç yeni denetim merkezi kurmak için verilen 38mn USD fiyatındaki teklifin yönetim tarafınca kabul edildiği şirkete bildirilmiş olup kontrat görüşmelerine başlanmıştır. Projenin finansmanı U.S. International Development Finance Corporation (DFC) tarafınca sağlanacak olup proje kapsamında; Mühendislik, Dizayn hizmetleri verilecek ve haberleşme sistemi (SDH, Yeraltı fiber, OPGW temaslarına dayalı altyapı ve optik ve Radyo bağlantısı) muhafaza ve denetim sistemi ile güç idare sistemi kurulacaktır.


FAİZ PİYASALARI

Çarşamba günü yüklü ortalama fonlama maliyeti %19 düzeyinde yatay seyretti. TCMB dün 69 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama fiyatı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 337 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,37 düzeylerinden başlarken, gün içerisinde %1,33-%1,38 bandında hareketin akabinde %1,33 düzeyinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün randıman eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta hudutlu düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda randıman eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 5 baz puana yaklaşan hudutlu düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 20 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA BİLGİLERİ


Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı
 
Üst