Edirne’de 2 yıl ortadan daha sonra Kakava yoğunluğu başladı: 100 bin kişi bekleniyor

Hasan

New member
2017 Aralık ayında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesine giren ve her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan, baharın muştusu Kakava Hıdırellez Şenlikleri’ne sayılı saatler kala Edirne’de tarihi kalabalık yaşanıyor. Koronavirüs salgını önlemleri çerçevesinde 2 yıldır gerçekleştirilemeyen Kakava Hıdırellez Şenliklerinin bu yıl izlemek isteyen 10 binlerce vatandaş Edirne’ye akın etti. Kent merkezinde bulunan otellerde yer kalmazken, fazlaca sayıda ziyaretçi Kırklareli başta olmak üzere etraf vilayetlerde konaklamaya başladı. Komşu ülkeler Bulgaristan ve Yunanistan’dan da binlerce turistin katılması beklenen şenliklere ziyaretçi sayısı 100 bin olarak öngörülüyor.


Bereket, sıhhat, kısmet, sevinç, baht, barış, huzur ve müsamaha getirmesi için Kakava ateşinin yakılmasına saatler kala Edirne’ye gelen ziyaretçiler aylar evvelden rezervasyon yaptırdıkları otellerine gelip eşyalarını bıraktıktan daha sonra çarşıda alışveriş yapmaya başladı. Ramazan Bayramı ötürüsıyla kentte yaşanan yoğunluk, Kakava Hıdırellez Şenlikleri’ne gelen bireylerin yoğunluğuyla birleşince çarşılarda adım atacak yer kalmadı. Ziyaretçi akınıyla adeta ikili bayram yaşayan kent esnafı, keyifli olduğunu söylemiş oldu.


Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri Edirne’nin en hoş geleneklerinden birisi olduğunu söz eden Sevil Özer, “Sarayiçi Kırkpınar meydanında oturup bakılırsaneğimizi geleneğimizi orada kutlarız. Ramazan Bayramı niçiniyle de bugün büyük bir yoğunluk var. Yarın orada da büyük bir kalabalığın olacağını düşünüyorum. Yarın bu hoş aktiflikte tekrar buluşuruz inşallah” dedi.
 
Üst