Depresyonun belirtileri nelerdir ?

Klause

New member
Depresyon Nedir ?

Depresyon, keder, mutsuzluk, sevilen şeylere karşı ilgi kaybı ve düşük motivasyon olarak tanımlanabilecek bir rahatsızlıktır.

Hayattaki olumsuz olaylarla birlikte keder ve ümitsizlik hislerini yaşamak olağandır. Bu tıp negatif olaylar sevilen şahısların kaybı, ömrümüzü etkileyen büyük değişiklikler, anksiyite ve hayal kırıklığı üzere durumlardır. Olumsuz hisler çoğunlukla, onlarla uğraş ettikçe ve başa çıktıkça çözülür. Birini kaybetme durumunda yasın acısı aylarca devam edebilir ve özel günler üzere yıl dönümleri üzere yası hatırlatan değerli vakit içinderda yeniden hatırlanabilir. hayatın tadını çıkarabilmek kişinin depresyonda olunmadığının göstergesidir.

Depresyon çok yaygın bir hastalıktır ve ortalama her 3 şahıstan biri hayatlarının bir devrinde depresif bir olay yaşamaktadır. Biroldukça depresyon hadisesi yavaşça olur ama %10- 20 üzere bir orandaysa daha da önemli bir depresyon olayı yaşanır.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir ?

Ruhsal Belirtiler:

Tükenmişlik hissi; kendini güçsüz, yorgun hiç bir şey yapmamaya istekli hissetmemek. Tükenmişlik hissetmek de denilebilir. Bu tükenmişlik günün bir epeyce saatinde hissedilir fakat kimi vakit içinderda artabilir. Tükenmişlik ve ümitsizlik hali kimi vakit günlerce kimi vakit ise haftalarca sürebilir.

bayağı işlere karşı ilgisizlik ve zevk almama

Gücün düşüklüğü, odaklanma zorluğu, verimsiz düşünme, sıkıntıları çözme ve karar vermede kuvvetlik depresyon belirtisidir.

Bilhassa hatalı olma ya da hatalı hissedilen olumsuz kanıları yinedan hatırlamak, kendini bedelsiz ve berbat bir insan hissetmek.

Ölmenin ömürden daha âlâ olacağının düşünülmesi.

Fizikî belirtiler :

1. Çok iştah ve kilonun kaybı.

2. Cinselliğe karşı ilginin kaybı.

3. Fizikî olarak spor jimnastik vb. aktiviteler ortasında bulunulmasa dahi kendini yorgun hissetmek.

4. Yorgun hissedilmesi ve uykusuz olunmasına karşın yeteri kadar uyuyamamak. Bilhassa sabah olağan saatten 1-2 saat evvel uyanmak yahut uyku kalitesi açısından da gerekli kalitede olmayan uyku. Ancak bir daha de kimi şahısların olağan uyudukları vakte nazaran daha fazla uyuması durumu da gerçekleşebilir.

5. Günlük faaliyetlerde ve konuşmada yavaşlık

Bu özelliklerin kimilerinin olması depresyonun belirtisi olarak kıymetlendirilebilir ancak bu semptomlardan en az bir kaç adedinin birlikte olması ikaz olarak kıymetlendirilebilir ve bu durumda bir psikoloğa görülmesi tavsiye edilebilinir.
 
Üst