Çinli uzmanlar Omicron’u kıymetlendirdi: Önlemler ve aşı kâfi olabilir

Klause

New member
Çin Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi Başepidemiyoloğu Wu Zunyou da Omicron varyantıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, matematiksel modellemelere göre, Omicron’un Delta’dan daha bulaşıcı olduğunu, lakin maske, toplumsal aralık ve hijyen üzere halk sıhhati tedbirlerinin tüm mutasyonlar karşısında tesirli olduğunu söylemiş oldu.

Aşıların Omicron karşısında tesirli olup olmadığını pahalandıran Wu Zunyou, aşıların tesirli olduğunu fakat tesirlerinin azalabileceğini, 3. doz aşının ve antikorun yüksek olmasının mutasyona uğramış suşlar karşısında tesirli olacağını söylemiş oldu.

Wu, Omicron’un Delta’yı geride bırakarak dünya genelindeki ana suş olup olmayacağının yalnızca virüsün biyolojik özelliklerine değil, bununla birlikte toplumsal özelliklere de bağlı olduğunu lisana getirdi. Wu Zunyou, tesirli önlemlerin Omicron’un dünyadaki baskın cinse dönüşmesini engelleyebileceğini kelamlarına ekledi.

Wu Zunyou, ayrıyeten Çin’de “sıfır vaka” stratejisi uygulanarak, insidans ve vefat oranlarında global ortalama baz alındığında, ülkede 47 milyon 840 binden çok kişinin enfekte olmasının, 950 bin kişinin hayatını kaybetmesinin önlendiğini kaydetti.

“Güney Afrika’da aşılama oranı yalnızca yüzde 24”

Çin’in en ünlü teneffüs hastalıkları uzmanı Zhong Nanshan, moleküler genetik testlerde virüsün reseptörlere bağlanmasında mutasyonlar olmasına rağmen, varyantın ne kadar ziyanlı olduğu, ne süratte yayılacağı, hastalığı daha ağırlaştırıp ağırlaştırmadığı ve yeni bir aşı gerektirip gerektirmediği üzere konularda sonuca ulaşılması için çabucak hemen erken olduğunu söz etti.

Zhong Nanshan, yeni varyantın dikkatle izlenmesi gerektiğini, lakin bu basamakta, Çin’in ana bölümünde büyük çaplı bir tedbir alınmayacağını belirtti. Öte yandan, Çinli uzman Zhang Wenhong, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Omicron varyantının Çin üzerinde büyük bir tesiri olmayacağını, Çin’in izlediği süratli karşılık ve dinamik sıfır hadise stratejisinin farklı varyantlarla başa çıkabileceğini vurguladı.

Yeni varyantın epey sayıda mutasyona uğraması niçiniyle Delta dâhil olmak üzere Güney Afrika’daki öteki virüs suşlarını kısa müddette geride bıraktığını, Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) varyantı “endişe verici” (VOC) olarak sınıflandırdığını hatırlatan Zhang, Güney Afrika’da aşılama oranının yalnızca yüzde 24, enfeksiyon oranının ise yaklaşık yüzde 4,9 olduğunu ve bir bağışıklık bariyeri oluşmadığını kaydetti.

Zhang Wenhong, İngiltere ve İsrail’de aşılama oranının yüzde 80’ini geçmesine karşın, iki ülkenin de bir anda dışarıdan gelenler için aldığı önlemleri sıkılaştırdığına işaret ederek, Omicron’un mevcut bağışıklık bariyerini aşması hâlinde mevcut tüm aşı sistemlerinde bir daha ayarlamaya gidilmesinin gerekebileceğini söylemiş oldu.
Çinli uzman, virüsün mutasyonuna göre, grip aşısında olduğu üzere her yıl süratle yeni aşılar yapılmasına muhtaçlık duyulabileceği ikazında bulundu. Reuters’ta yer alan habere göre, İsrail, 27 Kasım prestijiyle Omicron niçiniyle hudutlarını kapatan birinci ülke oldu.

Zhang Wenhong, Güney Afrika’da çıkan virüs varyantının, savunmasız nüfusun bağışıklığına bir tehdit oluşturup oluşturmayacağının yaklaşık iki haftalık bir müşahedenin akabinde anlaşılacağını lisana getirdi.

Salgının başından bu yana yüzlerce varyant ortaya çıktığını, lakin bunlar içinde yalnızca Delta’nın ayakta kaldığını kaydederek, Beta ve Gama varyantlarının da nispeten kuvvetli bağışıklıktan kaçış özelliklerine sahip olduğunu, lakin Delta karşısında kaybederek silindiklerini kaydetti.

Çin’in aldığı dinamik sıfır hadise stratejisine de değinen Zhang Wenhong, bu strateji yardımıyla bir daha sonraki evrede dünyanın bir daha açılmasını destekleyebilecek tesirli aşı ve ilaç rezervleri ile halk sıhhati ve tıbbi kaynakların oluşturulması üzere açılardan bilimsel takviye altyapısı inşa edildiğini lisana getirdi.

Kaynak Çin Milletlerarası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst