Çin’in 55 uydudan oluşan Beidou sistemi, yedi farklı hizmet sunuyor

Klause

New member
Çin Uydu İle Navigasyon Ofisi Yönetici Yardımcısı Chen Gucang, uydu aracılığıyla navigasyon hizmeti olan Beidou sisteminin (BDS-3) aslında kullanıcılarına birbirinden farklı yedi farklı hizmet sunduğunu deklare etti. BDS-3 uydu ekibi şebekesi dünyanın üç değişik yükseklikteki yörüngesinde fonksiyon goren 55 adet uydudan oluşuyor. Kelam konusu mega projenin gerçekleştirilmesinin 20 yıllık bir çalışma periyodundan daha sonra hizmet vermeye başladı.

Çin Uydu İle Navigasyon Ofisi Yönetici Yardımcısı Chen Gucang, BDS-3’ün Temmuz 2020’de resmen hizmete başladığından bu yana istikrarlı biçimde çalışmakta olup performanslarının birinci sınıf bir hizmet sağlamakta bulunduğunu belirtti.

Sistem, Chen’in bildirdiğine bakılırsa, standart navigasyon, pozisyonlandırma ve senkronizasyon hizmetlerinden diğer global ve bölgesel düzlemde kısa ileti irtibatı, milletlerarası araştırma ve kurtarma, hassas nokta pozisyonlandırma, uyduyla yeryüzü imgesi büyütme üzere hizmetler de sunuyor.

Üç adet senkron uydu, PPP (Precise Point Positioning) sinyalleri yayma fonksiyonu ile seferber edilerek, bu alanda gerçek vakitli, yatay olarak 20 santimetre ve dikey olarak 35 santimetre hassaslık elde edilmesini sağlıyor. Ayrıyeten BDS-3’ün yeryüzünü büyüterek göstermede ulusal sistemin kapsamının genişletilmesi yardımıyla tüm ülkede milimetrik bir pozisyonlandırma mümkün oluyor.

Öte yandan, orta yörüngedeki uyduların altı tanesi üzerine yerleştirilmiş bulunan araştırma ve kurtarma aktarıcıları tüm dünyanın ticari ve sivil kullanıcılarına yardım için hazır durumda. Chen, global ve bölgesel düzlemde SMS hizmetlerine ait olarak ise global SMS hizmeti için denemelerin sürdürüldüğünü deklare etti. Ayrıyeten bölgesel SMS süreçleri için entegre donanıma sahip akıllı telefonlar 2021 yılı sonuna kadar hizmete girebilecek. Chen, Çin’in BDS-3 sisteminin dünya çapında gelişmesini ve kullanmasını teşvik etmeyi sürdüreceğini de duyurdu.

Kaynak Çin Milletlerarası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst