Çin’de maksat 400 milyonluk orta sınıfı 900 milyona çıkarmak

Klause

New member
Ülkedeki yoksulluğu büsbütün bitiren Çin’in yeni maksadı sayısı 400 milyonu geçen orta sınıf varlığını artırmak. “Zeytin biçimli gelir dağılımı yapısı” olarak isimlendirilen yeni plan, Finansal ve Ekonomik İşler Merkezi Komitesi’nin 10’uncu toplantısında masaya yatırıldı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in başkanlığında düzenlenen görüşmede, nitelikli kalkınma yoluyla ortak refahın gerçekleştirilmesi gayesine vurgu yapıldı ve bu amaca ulaşabilmek için orta gelirli sınıfın genişletilmesi, düşük gelirli toplulukların gelirlerinin yükseltilmesi, yüksek gelirlerin makul biçimde ayarlanması ve yasadışı yollarla gelir elde edilmesinin engellenmesi üzere yollar masaya yatırıldı.

Islahat ve dışa açılma siyasetinin hayata geçirilmeye başlandığı 1978 yılından evvel Çin’de vatandaşların gelirleri epey düşük fakat gelir dağılımı ise istikrarlıydı. Islahat ve dışa açılma siyasetinin başlamasından daha sonra Çin iktisadının süratli büyüme devrine girmesiyle bir arada Çin’in gelir dağılımı yapısı da, nüfusun birçoklarının düşük ve az bir kısmının ise yüksek gelirli olduğu bir yapıya dönüştü. Bu gelir dağılımı yapısına kıyasla, “zeytin biçimli” yapı daha istikrarlı ve daha inançlı olarak kabul ediliyor.

Gaye 900 milyona ulaştırmak

Gelişmiş ülkelerin neredeyse tamamında orta gelirli sınıf, nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturuyor. 1 milyar 400 milyon nüfusa sahip Çin’de orta sınıfın mevcudu 400 milyonun üzerinde. Bu sayı bir epey ülkenin nüfusundan daha büyük. Buna karşın, gelişmiş ülkelere kıyasla Çin’in orta gelir sınıfının nüfusun tamamına oranı düşük; lakin bu sayının yükselmesi için de büyük bir potansiyel var.

Çin Milletlerarası Ekonomik Değişim Merkezi’nden Baş Ekonomist Chen Wenling, mevcut durumda Çin’de 400 milyon olan orta gelirli nüfusun gelecek 10-15 yıl ortasında 800-900 milyon civarında olmasının beklendiğine işaret etti.

Varlıklı girişimcilere “hayırseverlik” daveti

Çin iktisadının süratle büyümesiyle birlikte, Çinlilerin gelirleri 20 sene önceye göre epey arttı. Fakat gelir dağılımındaki dengesizlik de büyüyor. görüşmede, yüksek gelirli girişimcilerin hayırsever teşebbüslerle topluma daha fazla katkıda bulunması konusunda teşvik siyasetleri da görüşüldü.
Pekin Üniversitesi Ulusal İktisat Araştırma Merkezi Lideri Su Jian, bahse ait değerlendirmesinde şunları söylemiş oldu: “Gövdesi kalın, uçları ince olan zeytin biçimli gelir dağılımı piramidi, gelir dağılımı için en ülkü yapı. Yalnızca Çin değil, neredeyse şimdi bütün ülkeler bu biçimde bir yapıya sahip olmak için çabalıyor. Bu maksada ulaşılmasının yolu da orta gelirli sınıfın büyütülmesinden geçiyor.”

Çin’in ilerleyen periyottaki kalkınma sürecinde, düzenlemeleri kelam konusu gayeye hakikat yönelteceğini vurgulayan Su, “Tabii ki bu, asla yüksek gelirli sınıfın yok olacağı manasına gelmiyor” dedi.

Kaynak Çin Milletlerarası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst