Çin, toryumla çalışan nükleer reaktörünü bu ay test edecek

Klause

New member
Dünyanın ortasında bulunduğu güç dönüşümü sürecinde Çin, deneme niteliğinde tesis ettiği nükleer reaktörünü yakında test edecek. Kelam konusu reaktör, yakıt olarak uranyum yerine radyoaktif bir element olan toryumu kullanan ve soğutma maksadıyla su kullanmayan birinci reaktör olma özelliğini taşıyor.

Çinli araştırmacılar, yeni bir periyot açmaya aday bu reaktörü denemek için sabırsızlanıyor. Birinci deneme çalıştırmasının bu ay ortasında gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Test başarılı geçtiği takdirde, 2030 yılından itibaren seri halinde toryum reaktörleri üretilecek. Aslında toryum birinci sefer de kullanılıyor olmayacak, zira daha evvel hayli nadiren de olsa birtakım reaktörlerde denenmişti. Ancak Çin, bu teknolojiyi ticari gayelerle kullanma etabında bulunan birinci ülke. Toryum reaktörünün bir öteki yeni özelliği de reaktörün ortasında soğutucu su yerine erimiş tuzun dolaşıyor olması. Ayrıyeten toryum reaktörü, temel prestijiyle daha inançlı ve daha ucuz nükleer güç üretme potansiyeline sahip.

Bu avantajların da ötesinde, bu cins bir reaktörün uzun ömürlü radyoaktif atıkları daha düşük ölçüde oluyor. Bir de toryumun, “Thorium-232” ismiyle tabiatta kayaların ortasında isotop olarak bulunduğu biliniyor. Ayrıyeten madencilikte de atık husus olarak radyoaktif, gümüş rengi bir metal halinde mevcut lakin şimdiye kadar endüsrtiyel alanda hiç kullanılmış değil.

ötürüsıyla, nükleer mühendis Lyndon Edwards’ın Sidney’deki Australian Nuclear Science and Technology Organisation isimli kuruma deklare ettiğı üzere, toryum uranyumdan epey daha kolay bulunur olma avantajına sahip. Bu niçinle de nükleer alanda kullanması, önümüzdeki 50 yahut 100 yıl için hele de uranyum rezervleri azaldığında kendini epeyce kullanışlı bir teknoloji olarak gösterecek.

Çin’in tuz eriyiği kullanan birinci toryum reaktörü, Gansu eyaletindeki Wuwei kentinde inşa edildi. Bu epey savlı projenin hükümete maliyeti yaklaşık 400 milyon avro tuttu. Wuwei’deki reaktör, başlangıç evresinde fakat iki megawatt termik güç üretecek ki, bu lakin bin hane için kâfi güç oluşturabilecek. Lakin üstte kelam konusu edilen test muvaffakiyetle sonuçlanırsa gelecekteki toryum reaktörleri 373 megawatt gücüne ulaşabilecek. bu türlü yüz binlerce haneye elektrik gücü sağlanabilecek.

Kaynak Çin Memleketler arası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst