Çin ile Shanghai İşbirliği Örgütü içindeki bağlantı 245 milyar dolara çıktı

Klause

New member
Çin ile Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) ülkeleri içindeki ticaret hacminin son 20 yılda 20 kat arttığı bildirildi. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 2001 yılında Çin ile SİÖ ülkeleri içindeki ticaret hacmi 12 milyar dolar iken, bu sayı geçen yıl 245 milyar dolara ulaştı. İki taraf içindeki ticaret hacmi de 20 yıl boyunca 20 kat arttı.

Çin ile SİÖ içindeki ticaret hacmi, bu yılın birinci yedi ayında geçen yılın tıpkı devrine göre yüzde 41 artarak, 180 milyar 600 milyon dolara ulaştı. Temmuz sonu prestijiyle, Çin’in SİÖ ülkelerine yaptığı yatırımlar 70 milyar doları, SİÖ Bankalar Birliği çerçevesinde sağladığı krediler ise 150 milyar doları aştı. SİÖ ülkelerine hizmet vermek maksadıyla Çin’den 5 milyar dolar meblağında yatırım ile kurulan Çin-Avrasya Ekonomik İşbirliği Fonu, ilgili ülkelerde petrogaz, elektrik, kimyasal sanayisi ve tarım üzere epey sayıda projeye takviye verdi.

bir daha temmuz sonu prestijiyle, Çinli şirketler SİÖ’ne üye ülkelerde Çin-Orta Asya Doğalgaz Boru Sınırı, Çin-Kırgızistan-Özbekistan Otoyolu, Çin-Rusya Tongjiang Demiryolu Köprüsü ve Heihe Viyadüğü üzere altyapı projeleri başta olmak üzere 290 milyar dolar fiyatında proje hayata geçirdi.

Öte yandan, Çin-Avrupa yük treni seferleri tümüyle SİÖ bölgesinden geçiyor. Çin-Avrupa yük treni seferlerinin sayısı yılın birinci sekiz ayında yıllık bazda yüzde 32 artarak on bini aştı ve bu tren seferleri global endüstriyel tedarik zincirinin istikrarının teminat altına alınmasına büyük katkı sundu.

Kaynak Çin Milletlerarası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst