Çin halkı, “tam süreçli halk demokrasisi” yardımıyla ülkenin sahibi oldu

Klause

New member
Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping kısa mühlet evvel düzenlenen Merkezi Halk Kongresi Çalışma Konferansı’nda bu değerlendirmede bulundu. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping çeşitli vesilelerle Çin’de “tam süreçli halk demokrasisi” fikrini ortaya koydu. Halkın ülkenin hükümranı olduğunu gösteren bu niyet, halkın gerçek ihtiyaçlarını karşılayan demokratik sisteme işaret eder ve Çin biçiminde demokrasinin özelliklerini yansıtır.

Dünyanın üye sayısı açısından en büyük siyasi partisi olan ÇKP, kuruluşundan beri, Çin halkının ülkenin sahibi olmasını en değerli misyonu olarak görüyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından bu yana geçen müddet ortasında ÇKP, halk kongresi sistemi, hayli partili işbirliği ve siyasi müracaat sistemi üzere bir dizi sistemi devreye sokarak, halkın, devletin tüm yetkilerini elinde bulundurmasını garanti altına aldı.

18. Ulusal Kongresi’nde ÇKP, “tam süreçli halk demorakrasisi” niyetini ortaya koydu. Kongre’den itibaren Çin’de bilimsel ve demokratik tekniklerle kararlar alındı, yasama ve hukuksal düzenleme süreçlerinde toplumun çeşitli etraflarının teklifleri dinlendi, bu biçimdece halkın çıkarları faal biçimde korundu.

Çin’in “tam süreçli halk demokrasisi”ni yürütmede kaydettiği muvaffakiyetler, tüm dünya ülkelerine demokrasinin farklı modellerini uygulama konusunda cüret verdi. Dünyanın farklı ve renkli siyasi sistemini tek bir kriterle pahalandırmak, demokrasi dışı bir uygulamadır. Son senelerda Batılı ülkeler, hegemonyacılığa başvurarak demokrasiyi tek bir tanıma sıkıştırmaya ve tekelleştirmeye, öteki ülkelere otokrasi damgası vurmaya kalkıştı. Fakat büyük toplumsal kaoslar ve başarısızlıklar yaşamaları niçiniyle Batılı ülkelerin “demokratik efsanesi” artık çökmüş durumda. Tüm dünya ülkeleri, kendilerine uygun demokratik gelişme yolunu tercih etme hakkına sahiptir.

“Demokrasi; biblo değildir, halkın ihtiyaçlarını karşılamak için vardır.” Gerçekler, Çin’e has sosyalist demokratik siyasi yolun başarılı olduğunu kanıtladı. Gelecekte Çin halkı bu yolda ilerlemeye devam edecek, tam süreçli halk demokrasisini geliştirecek, halkın hoş hayat beklentisini faal biçimde karşılayacak, insanlığın siyasi medeniyetinin ilerlemesine daha fazla Çin bilgeliği sunacak.

Hibya Haber Ajansı
 
Üst