Çin, Afrika ile içinde “deniz-demiryolu” kombine taşıma sistemi kurdu

Klause

New member
Çin ile Afrika içindeki ticaret hacmi, 2019 yılında 208,7 milyar doları aşarak pek kıymetli bir düzeye ulaştı. Salgın periyodunda de devam eden uygun ekonomik ve siyasi bağlantılarla karşılıklı ticaret her geçen yıl artıyor. Gidip gelen mal hacmindeki logaritmik artış, daha süratli bir taşıma/ulaştırma sistemine de muhtaçlık doğurmuş durumda.

Lojistik sıkıntısını çözmeye odaklanan Çin, Afrika ile içinde deniz-demiryolu kombine taşıma lojistik tahlili uygulamaya koydu. Geçen hafta ülkenin merkez bölgesinde yer alan sanayi merkezi Zhuzhou bu cinsten bir taşımayı başlattı. Çin ile Afrika kıtası içinde daha süratli bir nakliyat imkanı sunan bu seçenek vakit açısından büyük tasarruf getirecek. Uzmanlara göre, yeni sistem nakliye mühletini Doğu Afrika için 10 gün, Batı Afrika için ise 9 gün kadar kısaltmış olacak ki, bu da nakliyat maliyetinin yüzde 3 oranında düşürülmesi manasına geliyor.

Hunan eyaleti gümrük yetkililerinden Guo Ning’in açıklamasına bakılırsa bu hizmet, birinci evrede Afrika’da 11 deniz limanını ve Afrika anakarası ortasında 20 karayolu ile demiryolunu kapsıyor. Bu yeni çeşit nakliye usulünün açılışını yapmak üzere, Çin’den Afrika’ya bin 935 ton yardım materyali taşıyan bir tren Hunan eycihazından Güney Çin’deki Guangdong’a doğru yola çıktı. Yük burada Afrika limanlarına gidecek bir gemiye yüklenecek. Kelam konusu geminin, 15 Ekim’de Kenya’nın Mombasa limanına varması bekleniyor.

Kaynak Çin Milletlerarası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst