Çin, 6 yıldır liderliği kimseye kaptırmadı

Klause

New member
Global çapta yaşanan çip tedariki probleminin tesirlerinden dolayı, Çin’de otomotiv piyasasında düşüş görünüyor, ancak yeni güçlü araç piyasasının performansı ise dikkat cazip biçimde ilerliyor. Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı tarafınca kısa mühlet evvel yayımlanan bir rapora bakılırsa, Çin’de yeni güçlü araç satışları son üç yıldır 1 milyonun üzerinde ve Çin yeni güçlü araç satışında altı yıldır dünya birincisi.

Çin Araba Tüketicileri Derneği’nden açıklanan datalara bakılırsa, temmuz ayında, yeni güçlü araçların üretimi 284 bine, satışı ise 271 bine ulaştı. Yılın birinci yedi ayında, yeni güçlü araçların üretimi 1 milyon 504 bini, satışı da 1 milyon 478 bini buldu. Her iki alanda da geçen yılın toplamı geride bırakılarak, yeni birer rekora imza atıldı.

ABD’li otomotiv devi Tesla’nın Çin piyasasına girmesi kesimde büyük bir rekabet doğurdu ve mahallî markaların gelişmenini hızlandırdı. NIO ve BYD üzere lokal markalar, teknolojilerindeki ve satış modellerindeki inovasyonlarla öne çıkmaya başladı. Kısa bir süre evvel açıklanan global çaptaki araba şirketlerinin piyasa bedelleri listesinde, BYD dördüncü, NIO ise dokuzuncu sırada yer alıyor. Yatırımcıların Çin’in yeni güçlü araç piyasasına optimist yaklaşması da Çin borsasında ilgili pay senetlerinin fiyatlarının uzun vadede yüksek düzeyde ilerlemesini sağladı.

Öte yandan, Çinli tüketicilerin yeni güçlü araçlara yönelik talepleri de son senelerda giderek artıyor. Çin, 2015 yılından bu yana dünyanın en büyük yeni güçlü araç piyasası pozisyonunda. Bu performansın ardında, hem etraf muhafaza faaliyetlerinin artması, birebir vakitte hükümetin teşvik siyasetleri yatıyor.

Her yıl yüzde 40 büyüyecek

Çin, 2030 yılı prestijiyle karbon salınımını tepeye ulaştıracağı ve 2060 yılına kadar da karbon nötrü gerçekleştireceği taahhüdünde bulunmuştu. Çin hükümeti, bu taahhüdü yerine getirebilmek emeliyle, yeni güçlü araç dalının gelişmesini hızlandıracak birfazlaca teşvik tedbiri hayata geçiriyor.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, yeni güçlü araçların plakalarındaki sınırlamaları gevşetme, şarj istasyonlarının inşasını hızlandırma ve park yerlerini çoğaltma üzere konularda yeni güçlü araçların kullanması için daha fazla kolaylık sağlanacağını belirtti. Sözcü, Çin’de yeni güçlü araçların satışının devamlı olarak artmasının ve piyasa hissesinin gitgide yükselmesinin beklendiğini söz etti.

Datalara nazaran, Çin’in 176 kentinde inşa edilen şarj istasyonlarının sayısı Nisan prestijiyle 1 milyon 870 bini aştı. Yeni güçlü araçların satışındaki ortalama yıllık büyümenin gelecek beş yıl boyunca yüzde 40’ın üzerinde olacağı kestirim ediliyor.

Kaynak Çin Memleketler arası Radyosu
Hibya Haber Ajansı
 
Üst