Bolu Belediye Lideri Özcan: Sığınmacı kardeşlerimiz rahatsız oldularsa Şam’da su daha ucuz

TaşFırın

New member
Bolu Belediye Lideri Özcan: Sığınmacı kardeşlerimiz rahatsız oldularsa Şam’da su daha ucuz Bolu Belediye Meclisi Toplantısı’nda, dün Plan ve Bütçe Komitesi kararlarının oylandığı görüşmede, kentteki yabancı uyruklulara yönelik su meblağlarının dolar kuru üzerinden tahsil edilmesini ve yabancıların nikah fiyatlarının ise 100 bin TL olmasını içeren hususların de bulunduğu fiyatlandırmalar, CHP ve YETERLİ Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Bolu’da yaşayan ve mekanik sayaç kullanan Türk vatandaşlarından su fiyatının metreküpüne 2.5 TL, yabancılardan ise 2.5 dolar alınacak. Dijital sayaç kullanan Türk vatandaşı suyun metreküpü için 4.5 TL, yabancılar ise 4.5 dolar ödeyecek.

‘Dolar, Bahçeli konuşurken 12 TL’ye çıktı, bu benim sıkıntım değil’

Bugün basın toplantısı düzenleyen Bolu Belediye Lideri Tanju Özcan, şunları söylemiş oldu:


“İki yabancı asıllı kişi Bolu’da evlenirse nikah fiyatı 100 bin TL olacak. Bunun sonucunı aldık. Bizim suda farklı tarifelerimiz vardı, tek tarife yok. Meskenlerde ve küçük iş yerlerinde indirim yapıyoruz. Kıymetli olan gariban vatandaşın suyu ucuz kullanımı. Yoksa fazlaca büyük paralar kazanan sanayi kuruluşları olağan olarak ödemelerini yapacaklar. 4658 sayılı yasa kapsamında Bolu’da oturma müsaadesi almış olan süreksiz sığınmacılarla ilgili bir tarife oluşturduk. Yabancı asıllı bireylerin resmi para ünitesi TL değil. Biz de bunu Amerikan doları olarak belirledik. Biz burada Amerikan doları üzerinden tahsilat yapacağız, demedik. Dijital sayaç kullanıyorsa saati aldığı gün Merkez Bankası’nın efektif satış sayısı her neyse o fiyattan TL’ye güncellenecek. Mekanik ise saatin okunduğu tarihte Merkez Bankası tarifesi ne ise ona nazaran alınacak. Biz daha evvel suya 10 kat artırım yapacağız demiştik, bu biçimde dolar 6 TL idi. Dolar, Sayın Bahçeli konuşurken 12 TL’ye çıktı. Bu benim sıkıntım değil.”

‘Oturma müsaadesi almış olanlar bu artırımdan etkilenecek’

Özcan, ayrımcılık yaptığı tarafındaki tezlere da karşılık verdi:

“Ayrımcılık yaptığımız söyleniyor. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası açık. Anayasa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını bağlar. Anayasa’nın eşitlik unsuru maddesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları içindeki eşitliktir. Yabancılar ile Türk vatandaşları eşit olacak, diye bir şey yok. Oturma müsaadesi almış olanlar bu artırımdan etkilenecek. Birleşmiş Milletler’in süreksiz muhafaza altında tuttuğu bir küme var, onlar bunun haricinde. Ayrıyeten Cenevre Mukavelesi kararları yeterince Türkiye’de mülteci ya da göçmen statüsü kazananlardan bundan etkilenmeyecek.”


‘Bolu’yu beğenmiyorlarsa buyursunlar, ülkelerinde daha ucuza hizmet alıyorlarsa…’

Irkçılık yapmadığını vurgulayan Tanju Özcan, şunları kaydetti:

“Biz ırkçılık yapmıyoruz. Faşist asla değiliz. Ben Türk milletinin menfaatlerini muhafazaya kelam vermiş bir şahısım. Seçilmiş bir beşerim. Yabancı sığınmacı kardeşlerimiz bundan rahatsız oldular mı? Şayet oldularsa Şam’da su daha ucuz. Buyursunlar. Nikah fiyatları de Şam’da ucuz. Şam belediyesi nikah da kıymıyor. Orada hocalar kıyıyor. Hocanın cebine ne sıkıştırırsan onu alıyor. ötürüsıyla illa Bolu’da evlenmek zorunda değiller. Ben ‘2 sığınmacının Bolu’ya gelip Bolu’ya yerleşmelerini istemiyorum’ dedim. Sığınmacı arkadaşlarımız, Bolu’yu beğenmiyorlarsa buyursunlar, ülkelerinde daha ucuza hizmet alıyorlarsa yahut onları bağrına basmak isteyen belediye lideri var ise onları kentine davet etsin. Orada daha ucuz hizmet alabilsinler.”
 
Üst