Aman dikkat! Gebelik sürecinde bu yiyeceklerden uzak durun!

CizmeliKedi

New member
Hamilelik sürecinde anne adayları hoş haberi alır almaz yeme içmelerine fazlaca dikkat eder. Bebeğin beslenmesi gelişimi için çok kıymetlidir. Birtakım besinleri tüketmek hamilelik sürecinde bebeğinizi direkt etkileyebilir; annenin ve bebeğin sıhhatini bozabilir. Biz de hamilelik sürecini sağlıklı geçirebilmeniz ismine bu vakitte uzak durmanız gereken yiyecekleri derledik.


1) Yüksek cıva oranı olan deniz mahsulleri

Deniz eserleri yeterli bir protein deposudur, biroldukca balık çeşidinde omega 3 olabilir ve biroldukca balıktaki omega-3 yağ asitleri anne karnında bebeğinizin beyin ve göz gelişmenine faydalıdır. Ancak birtakım balıklar ve kabuklu deniz hayvanları tehlikeli boyutta cıva içermektedir. Çok fazla cıva bebeğinizin gelişen hudut sistemine ziyan verebilir.

  • Kırmızı ton balığı
  • Kedi balığı
  • Tatlı su çipurası
  • Kılıçbalığı
2) Az pişmiş et, şarküteri ürünleri

İşlem görmüş sucuk, salam, sosis üzere et mamüllerinde mikrop oluşumu hayli yaygındır. hem de bu cins yiyecekler yüksek sodyum içerir. Bu da hamilelerde şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık üzere sindirim sistemini zorlayan rahatsızlıklara niye olur.


3) Pastörize edilmemiş gıdalar

Light süt, mozzarella ve süzme peynir üzere biroldukca az yağlı süt eserleri kahvaltılarınızın sağlıklı bir modülü olabilir. Lakin pastörize edilmemiş süt içeren rastgele besinleri gebeliğiniz boyunca tüketmekten kaçının. Bu eserler besin kaynaklı hastalıklara yol açabilir. Pastörize sütle yapıldığı açıkça belirtilmedikçe, beyaz peynir üzere yumuşak peynirlerden kaçının. Ayrıyeten, pastörize edilmemiş meyve suyu içmekten kaçının.


4) Çok kafein içeren ürünler

Kafein de riskli içecekler içinde yer almaktadır. Kafeinin, fetüsün gelişmenini berbat etkileyen bir bileşen olduğu düşünülüyor. Uzmanlar hamilelik sürecinde günde 200 miligramın üzerine çıkılmadıkça gebeliğe ziyan vermediğini anlatmaktadır. Lakin tabip denetiminde ve müsaadesiyle kafein tüketilebilir.


5) Bitki çayları

Doğal ve yararlı olduğunu düşündüğümüz bitki çayları özünde fazlacata günahsız değiller. Makul bitkilerin gelişmekte olan bebekler üstündeki kesin tesirleri olmasa dahi anne adaylarının metabolizmasını olumsuz etkiletmektedir. Sonuç olarak, hekiminiz uygun olduğunu söylemedikçe bitkisel çay içmekten kaçının, hamilelik için gebe bayanlara pazarlanan bitkisel çay çeşitlerini asla içmeyin.
 
Üst