ABD’de 12 yıldır el konulan kültür varlıkları iade edildi

Hasan

New member
Kültür ve Turizm Bakanlığının yurt dışına kaçırılan kültür varlıklarının ana yurtlarına döndürülmesi çalışmaları kapsamında bu yılın birinci iadesi sağlandı. ABD Hudut ve Koruma Ofisince 2010’da yılında el konan Roma devrine ilişkin 21 pişmiş toprak kap, isimli sürecin tamamlanmasının akabinde Türkiye’ye getirildi.


Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Yurtdışı Kaçakçılıkla Çaba Şube Müdürü Burcu Özdemir, yaptığı açıklamada, uzmanların raporu ve takipleri yardımıyla yapıtların iadesinin sağlandığını söylemiş oldu.


Özdemir, yapıtlara 12 yıl evvel ABD’de el konulduğunu, bu ülkedeki isimli sürecin uzun sürmesi ve Kovid-19 salgını niçiniyle iadenin artık gerçekleştiğini anlattı.


“BULUNTU DURUMU EPEYCE İYİ”

Ana yurduna döndürülen yapıtların, Roma periyoduna ilişkin, lokal taşra üslubuyla yapılmış günlük kullanılan toprak kaplar olduğunu bildiren Özdemir, “Buluntu durumu çok âlâ. İleri incelemeler için Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne dün teslim edildi.” dedi.


ABD ile tarihi eser kaçakçılığının önlenmesi ve iade süreçlerine ait Ocak 2021’de yapılan ikili mutabakata da işaret eden Özdemir, şunları kaydetti:


“Bu iade, bu mutabakat kapsamında değil ancak bu muahede ruhunda. Amerika ile yaptığımız ikili muahede ve Amerika İç Güvenlik ünitesiyle iş birliğimiz önümüzdeki devirde bu iadelerin daha da artmasını sağlayacak. Bu cins örneklere daha sık rastlayacağız.”


Özdemir, yapıtların ileri incelemenin akabinde Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde koruma edileceğini kelamlarına ekledi.
 
Üst